تولید کمپوست از پسماند تر خانه

تولید کمپوست از پسماند تر خانه

یک گام از سبک زندگی سبز

 

مجله گیچ gich.ir: سرانه‌ی تولید پسماند در شهر تهران به ازای هر نفر ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم است،‌ چیزی معادل هشت تا ۹ هزار تن در روز؛ جمع‌آوری این میزان از زباله در پایتخت ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد! در حالی که سرانه‌ی تولید زباله در جهان ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم است.

 

کاهش سرانه‌ی پسماند با بازیافت پسماند تر خانگی

احسان میرزائی: برای کاهش خروجی پسماند از هر خانه راه‌ها و دستور عمل‌های مختلفی وجود دارد؛ برای نمونه خانواده چهار نفره‌ی من از سال ۱۳۹۲ تمام پسماند تر تولید شده در خانه را به طور مستمر جمع آوری و در باغچه‌ی داخل حیاط دفن کرده است. اوایل به نظر کار سختی می‌آمد اما در ادامه این کار به یک عادت با ارزش و مقدس تبدیل شد،‌ طوری که ترک آن دیگر ممکن نیست.

 

پسماند صفر، از خودمان شروع کنیم

اگر بخواهیم پسماند یا زباله‌ی فردی خود را در زندگی روزمره تا حد امکان به صفر برسانیم موارد زیادی را باید رعایت کنیم. برای نمونه هنگام خرید به کیسه‌های پلاستیکی نه بگوییم و سعی کنیم با کیسه پارچه‌ای دائمی خرید کنیم، لیوان پایدار داشته باشیم و به ظروف یک‌بار مصرف از هر جنسی نه بگوییم. خرید اجناس دارای بسته‌بندی از هر جنسی را کنار بگذاریم و فله‌ای خرید کنیم،‌گوشت، مرغ و ماهی را در ظرف‌های شخصی خود بخریم.

سپس پسماند تر را از خشک جدا کرده و پسماند خشک را در دسته‌های پلاستیکی، کاغذی،‌ فلزی و شیشه‌ای از هم تفکیک کنیم و پسماند خشک را به مراکز جمع آوری و بازیافت تحویل دهیم.

 

اما پسماند تر را به روش‌های مختلفی می‌توان به کمپوست تبدیل کرد:

 

 

 

یک: دفن پسماند تر در باغچه؛ بهتر است برای تسریع فرآیند تولید کمپوست، پسماند تر را تا حد امکان خرد کنیم، سپس گودالی به عمق ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌متر حفر کنیم. پسماند را با مقداری برگ و گیاهان خشک و پوسیده مخلوط کنیم و داخل گودال بریزیم یا با خاک مخلوط کنیم و روی آن را با مقداری برگ یا یک لایه روزنامه بپوشانیم.

شاید این روش در مناطق مختلف که آب و هوای یک‌سانی ندارد متفاوت باشد.

 

 

دو: ورمی کمپوست؛ یک راه بدون بو و تمیز تولید کمپوست استفاده از کرم‌های خاکی وییژه‌ای است که منبع درآمد خوبی هم هستند. آموزش کامل تولید ورمی کمپوست را در آدرس زیر قرار دادیم:

 

 

سه: مشارکت جویی از دوستان همسایگان؛ اگر باغچه ندارید با همسایه یا دوستان محیط‌زیستی که نزدیک هستند هماهنگ کنید تا پسماند تر را در باغچه ایشان دفن کنید.

 

چهار: خوراک دام و طیور؛‌ در برخی شهر‌ها و روستاها همچنان بز، گوسفند و گاو نگهداری می‌شود، پس می‌توانید پسماند تر را به شیوه‌ای بهداشتی و تمیز جمع کنید و برای خوراک حیوانات اهلی مصرف کنید.

احسان میرزائی: مادر بزرگ من سال‌ها پیش سطلی مختص پسماند تر در خانه قرار داده بود که هر روز عصر آن پسماند را با کاه مخلوط می‌کرد و برای گاو و گوسفندها می‌ریخت.

 

پنج: سطل و گلدان کمپوست؛ اگر انجام ۴مورد بالا برای شما مقدور نبود به راحتی می‌توانید حتی در آپارتمان خود به کمک پودر میکروپاور پسماند تر را در یک جعبه، سطل یا گلدان بزرگ به کمپوست تبدیل کنید. این روش تولید بو و مگس نمی‌کند. (گویا مدتی است شرکت تولید کننده‌ این ماده را تولید نمی‌کند.)

 

شش: بشگه کمپوست؛ استفاده از بشکه‌های گالوانیزه و پلاستیکی همانند تصویر بالا برای تبدیل پسماند تر به کمپوست. در این روش یک بشکه مناسب را به صورت افقی روی چهار پایه سوار می‌کنیم و یک در برای آن تعبیه می‌شود. نباید فراموش کنید که به همراه پسماند تر حتما باید مقادیری کمپوست آماده، خرده‌های چوب و برگ اضافه کنید تا شیرابه تولید نشود.

 

هفت: کمپوستر برقی؛ انواع دستگاه‌ کمپوستر برقی توسط کارخانه‌های مختلف د جهان عرضه شده که تعداد محدودی از آن در ایران موجود است. این دستگاه در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف ساخته شده و به راحتی در فضای داخل آشپزخانه قرار می‌گیرد.

 

مزایای بازیافت پسماند تر

 • پولی که برای پوست میوه و آشغال سبزی داده شده به کمپوست تبدیل می‌شود.
 • خاک باغچه حاصلخیز شده و چون لازم نیست کود خریداری کنیم، پول‌مان پس‌انداز می‌شود.
 • در تولید کمتر پسماند شهری کمک بزرگی کرده‌ایم.
 • از تولید و جمع شدن شیرابه در مخازن زباله و بوی بد آن جلو گیری کردیم و هزینه‌های جمع آوری زباله‌های شهری به شدت کاهش پیدا می‌کند.
 • آرامش خاطر و وجدان راحت داریم.
 • قدرت جذب و حفظ آب در خاک باغچه بیشتر می شود.
 • فقط کمی مسئولیت پذیری و وقت می‌خواهد و کم کم به این کار عادت می کنیم، مثل آشغال نریختن روی زمین.
 • در صورتی که این کار عمومی شود آب‌های زیر زمینی به واسطه معادن دپوی پسماند شهری کمتر به شیرابه سمی آلوده می‌شوند.
 • رطوبت یا آب پسماند تر به خاک بر می‌گردد.

و…

#احسان_میرزائی
#دوشنبه – ۷ – #اردیبهشت -۱۳۹۴
ساعت: ۲۲:۰۵
ویرایش دوم: سه شنبه – ۱۲ – آبان – ۱۳۹۴
ساعت: ۱۰ دقیقه بامداد

ویرایش سوم: یکشنبه – ۹ – آبان – ۱۳۹۵

ساعت: ۱۸:۴۶

یک‌شنبه – ۱۴ – بهمن – ۱۳۹۷

ساعت ۱۵:۵۵

ترک عادت های غلط و قبول مسئولیت‌های فراموش شده، زمین را نجات می‌دهد…

 

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. ‍پینگ بک: - گیچ

 2. ‍پینگ بک: زندگی زیبا در گرو مصرف صحیح - گیچ

 3. ‍پینگ بک: کمپین سبزی نوروز با هدف ترویج سبک زندگی سبز، فرهنگ محیط زیستی و تفکر سبز فعالیت می‌کند.

 4. ‍پینگ بک: مجله سبک زندگی سبز gich.ir: کمپین سبزی نوروز پیشنهادی فرهنگی محیط‌زیستی است که از شما دعوت می‌کند ا با کاشت #سبزیجات خوراکی برای سفره‌ هفت‌سین

 5. حیدری

  خیلی هم عالی
  من مدتهاست زباله های بازیافتی رو جدا میکنم اما نمیدونستم با زباله های تر هم میشه این کارو کرد
  بسیار بسیار ممنونم

  پاسخ
 6. ‍پینگ بک: آموزش تولید ورمی کمپوست - گیچ

 7. ‍پینگ بک: مجله گیچ و کمپین سبزی‌ نوروز شما را به سبزیکاری در خانه دعوت می‌کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس