سبک زندگی سبزسلامت

هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

هنگام وقوع سیل

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: سیل از جمله رویداد‌های طبیعی بوده که نشانه‌ی زندگی و پویایی طبیعت است. هزاران سال به همین شکل بوده، یعنی سیل در پی بارش‌‌ شدید باران و طغیان فصلی رودخانه‌ها جاری می‌شده و بشر در طول تاریخ برای در امان ماندن از آن شهرها و روستاها را در مکانی امن می‌ساخته است. 

اما این روزها ویرایش‌ طبیعت به دست بشر و جانمایی نا ایمن سکونت‌گاه، جاده‌ها و… از جمله دلایل جدی تشدید سیل نامتعارف همراه با خسارت‌های شدید جانی و مالی است.

 

[icon size=”16″ icon_bg_color=”#” icon_bg_colorh=”#” icon_bd_color=”#” icon_bd_colorh=”#” square_radius=”0″ type=”vector” icon_color=”#” icon_color_hover=”#” icon=”momizat-icon-link”] نکات و ترفندهایی که پس از وقوع سیل باید بدانیم

 

بشر در طول تاریخ با طغیان رودخانه‌ها همزیستی مطلوبی داشته اما در پی صنعتی شدن و تحمیل بیشتر اراده‌‌اش بر طبیعت مخاطرات سیل در برخی مناطق جدی‌تر شده است. پاک‌تراشی جنگل‌ها، تخریب و تغییر کاربری مراتع، ایجاد راه‌های مختلف در مراتع و جنگل‌ها، سد سازی، دیواره‌های طولانی مسیر راه‌آهن، تجاوز به حریم رودخانه‌ها، عدم لایروبی رودخانه‌ها، مسدود کردن آب‌راهه‌ها و تغییرات اقلیمی از جمله عواملی است که به هنگام بارش‌های شدید، بروز سیل را تشدید می‌کند، اما در هنگام وقوع سیل چه باید کرد یا حرف چه کسی را باید باور کرد؟

 

هنگام وقوع سیل

 • رادیوی خود را روشن نگه‌دارید تا به طور دقیق در جریان اخبار لحظه‌ای و موثق مناطقی که دچار سیل و آب‌گرفتگی شده است، خیابان‌ها، جاده‌ها و مسیر‌های ایمن، این‌ مهم که کجا بروید و چه کاری انجام دهید قرار بگیرید.حتی ممکن است سازمانی که مدیریت بحران را به عهده گرفته از شما بخواهد خانه‌ی خود و منطقه را ترک کنید.
 • کیف کمک‌های اولیه (دارو‌های شخصی و…) و جیره‌ی غذایی (کنسروها، نان غنی شده، مغزها و…) را دم دست بگذارید، آن را در یک کیف ضد آب قابل حمل جمع و جور قرار دهید، سپس مانند کوله پشتی حمل یا حمایل کنید یا روی چمدان خود ببندید.

 

اگر نیاز به تخلیه‌ی اظطراری بود

 • توصیه می‌شود با انتشار پیام تخلیه‌ی اضطراری خانه و منطقه توسط مقامات یا سازمان مربوطه که مدیریت بحران را به عهده گرفته، پس از قطع برق از کنتور و بستن شیر‌های اصلی آب و گاز تخلیه فوری را انجام دهید، نادیده گرفتن چنین هشداری می‌تواند امنیت و سلامت خانواده شما را یا کسانی که در نهایت باید نجات یابند، به خطر بیندازد.
 • کیف کمک‌های اولیه و جیره‌ی غذا سبک و مقوی را با خود ببرید.
 • دقیقا همان مسیرهایی که توسط مقامات مشخص شده را دنبال کنید. هرگز وارد مسیرهای میانبر نشوید، ممکن است شما را به یک منطقه مسدود شده یا خطرناک هدایت کنند.
 • رعایت مراتب حفظ‌ امنیت، سلامت و انتقال حیوانات و پرندگان اهلی و خانگی.
 • هنگام ترک خانه، در یک یادداشت زمان و تاریخ خروج از خانه و مقصد و راه ارتباطی خود را بنویسید و در محل مناسبی قرار دهید تا در صورتی که امداد‌گران یا دیگر اعضای خانواده آمدند از موضوع با خبر شوند.

 

هرگز از یک منطقه سیلابی عبور نکنید
 • اگر شما در حال پیاده روی هستید، آب می‌تواند سریع شما را با خود ببرد.
 • اگر شما داخل خودرو هستید، از ورود به داخل زیرگذر‌ها و رفتن به روی پل‌هایی که دچار آب‌گرفتگی شده‌اند پرهیز کنید؛ ممکن است عمق آب بیشتر از آن باشد که تخمین زده‌اید، خودرو خاموش شود و در میان سیلاب گیر کنید.
 • اجتناب جدی از تردد روی پل‌ها هنگام جریان شدید سیلاب زیر آن…
 • اگر خودرو شما خاموش شده و در میان سیلاب گیر کرده‌اید و میزان و شدت جریان آب هر لحظه‌بیشتر می‌شود، هرچه زودتر خودرو را ترک کنید و جان خود را نجات دهید.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن