جامعه سبزسبک زندگی سبزقرار سبزکمپین‌ها

کمپین سبزی نوروز ۱۳۹۷

کمپین سبزی نوروز

پیشنهادی برای شروع تغییر

کمپین سبزی نوروز پیشنها‌د می‌کند از همین امروز برای نوروز ۱۳۹۷ سبزی‌کاری را در خانه‌ی خود شروع کنید و از مراحل کاشتن، رشد و قرار دادن سبزی نوروز در سفره هفت‌سین عکس بگیرید و برای ما ارسال کنید. 

مجله سبک زندگی سبز(gich.ir) احسان میرزائی: کمپین سبزی نوروز پیشنهادی فرهنگی-محیط‌زیستی و تلاشی آگاهانه و مسئولانه برای ترویج سبک زندگی سبز است. سبزیکاری در خانه باعث افزایش شادابی و نشاط شده و آشتی دوباره با طبیعت را برای ما به ارمغان می‌آورد.

در چهارمین سال اجرای کمپین سبزی نوروز همچنان به دنبال ایجاد تعادل و توازن در نیاز‌های زیستی و فرهنگی خود با توجه با حفظ ارزش‌های سنتی و تاریخی‌مان هستیم؛ ما برای حفظ پایداری و توازن در محیط زیست تلاش می‌کنیم و با توجه به توان و ظرفیت کم طبیعت به دنبال ایجاد تغییر فردی، ترویج تفکر سبز، رفتار سبز و سبک زندگی سبز برای داشتن سیاره سبز هستیم. ما باید طبیعت ایران‌زمین را پاک و سالم به آیندگان تحویل دهیم.

 

فراگرد‌های حساسیت زا در کمپین سبزی نوروز

کمپین سبزی نوروز: سبزیکاری در خانه تازه شروع راهی است که به فراگرد‌های سبز در خانه منتهی می‌شود؛ این فراگرد‌ها با زبان بی زبانی به مرور زمان باعث افزایش حساسیت شما می‌شود:

حساسیت به آب: چون کمپین سبزی نوروز به شما پیشنهاد می‌کند با آب خاکستری درجه یک سبزی‌ها را آبیاری کنید.  

  • آب خاکستری درجه یک:  آب مصرف شده بعد از خیساندن و آبکشی برنج و حبوبات، شست و شو یا آبکشی میوه و سبزیجات که بدون استفاده از مواد شوینده باشد.

حساسیت به پسماند: کمپین سبزی نوروز به شما پیشنهاد می‌کند از پسماند تر خانه‌ی خود با روش‌های مختلف کمپوست تولید کنید.  (آموزش تولید کمپوست در خانه)

تولید کمپوست با هدف کاشت سبزی یا غنی سازی خاک باغچه و حتی فروش، شما را به انواع پسماند (تر، خشک، الکترونیک، شیمیایی و…) تولید شده در خانه حساس می‌کند. سپس شما ناخواسته به دنبال تفکیک از مبدا، بازیافت خانگی، استفاده دوباره از برخی پسماندها به عنوان گلدان، دانه خوری پرندگان و…، استفاده نکردن از برخی اشیاء مانند لیوان‌های یکبار مصرف (گیاهی و پلاستیکی) می‌روید و در کل به شهروندی مسئول تبدیل می‌شوید.

…شهروندی که در کاهش پسماند شهری و آلودگی آب و خاک نقش بسیار تاثیرگذاری دارد و سبزی نوروز را روز ۱۳به‌در دور نمی‌اندازد.

کمپین سبزی نوروز دو حقیقت خشک‌سالی و بی ارزش شدن نان را به صراحت بیان می‌کند:

ریختن نان سالم درون مخزن زباله در خیابان رازی تهران

آب سالم برای آشامیدن و کشاورزی در ایران بسیار کم است و بسیاری از مردم ایران، مخصوصا شهر نشین‌ها آن را باور ندارند. ارزش گندم به عنوان محصولی استراتژیک و قوت لایموت (نان) تا حد زیادی نزد ما پایین آمده (مخصوصا تهران) و هر ساله مقدار زیادی گندم از کشور‌های دیگر وارد می‌کنیم؛ چنان که داستان تولید نان را به کل فراموش کرده‌ایم و فقط خریدن ( به عنوان کالا)، نیمه خوردن و دور ریختن نان را  به یاد داریم.

چند عکس از حامیان و همراهان کمپین سبزی نوروز
مطالب مرتبط:

آموزش سبزی‌کاری در خانه

پنج ایده برای کشت سبز‌جات در خانه

توجه: تنها منبع رسمی اطلاع رسانی کمپین #سبزی_نوروز سایت گیچ است.

چهارمین سال کمپین: پنج‌شنبه  ۷ – دی – ۱۳۹۶

سومین سال کمپین: دوشنبه ۱۸ – بهمن – ۱۳۹۵

دومین سال کمپین: شنبه – ۳ – بهمن – ۱۳۹۴

اولین سال کمپین: چهارشنبه – ۲۹ – بهمن – ۱۳۹۳

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا