جامعه سبزدرخت‌داری و درخت‌کاریسبک زندگی سبز
موضوعات داغ

راهکارهایی برای حفاظت از جنگل ها

مجله گیچ‌ gich.ir احسان میرزائی: زیست‌بوم‌های ارزشمند زمین هر روز به بهانه‌ی تامین مواد اولیه برای تولید نیازهای پایان ناپذیر بشر، به شکل‌های مختلف دست‌خوش تخریب و نابودی می شود.

اما پرسش مهم آن  است که نقش من و شما که حتی گاهی ده‌ها و بلکه هزاران کیلومتر دورتر از جنگل‌ها هستیم، در حفاظت و حمایت از آن چیست؟

‌قاعدتا حضور فیزیکی برای خاموش کردن آتش، کمک نقدی به ان جی او های معتبر و سازمان های رسمی و قانونی، راه‌اندازی کمپین، راهپیمایی و اجتماع مسالمت آمیز برای مطالبه و تحمیل خواسته‌ی مردمی به منظورتوجه دولت‌مردان به جنگل‌ها موثر است!

البته به دلایل مختلف، راهکارهای پیشین در کشور ما مقدور نیست، اما یک راه فراگیر و کلی وجود دارد، که امیدواری برای بهبود اوضاع طبیعت را افزایش می‌دهد، آن هم بازنگری در سبک زندگی فردی و ترویج سبک زندگی سبز است، که نه تنها به جنگل‌ها بلکه به تمام سیاره زمین کمک جدی می‌کند.

در ادامه راهکار‌هایی در حوزه‌ی فردی ارائه و پیشنهاد می‌کنیم، پیروی و انجام آن می‌تواند به حفاظت از جنگل‌ها کمک کند.

۱- محیط زیست حد و مرز ندارد، یعنی ما هرجای زمین که باشیم ممکن است به شکلی در چرخه‌ی تخریب جنگل‌ها تاثیرگذار باشیم.

مانند خرید محصولات شرکت‌هایی چون نوتلا و نستله که فرآیند تولید محصولات‌شان اثر مخربی بر پایداری و توازن، سلامت و امنیت جنگل‌ها و حیوانات آزاد دارد.

۲- اخبار عکس، فیلم و متن معتبر ، موثق و مرتبط با فجایع، بحران‌ها و ناهنجاری‌های محیط زیستی مانند تخریب جنگل‌ها به شکل پاک‌تراشی، ویلاسازی، پروژه‌های مخرب (تله‌کابین و سد) تغییر کاربری و آتش‌سوزی را با هشتگ‌های مرتبط (ملی فارسی، جهانی انگلیسی) ترند Trend و وایرال Viral کنیم.

۳- وسایل چوبی مانند کمد، میز، صندلی، مبل و… را به درستی و برای طولانی مدت استفاده کنیم. اگر نیاز به تعمیر داشت حتما این کار را انجام بدیم و از تغییر دکوراسیون غیر الزامی، دور ریختن و مد گرایی در خرید و استفاده از وسایل چوبی، پرهیز کنیم.

۴- قدر و ارزش محصولات خوراکی را بدانیم و از مصرف فراتر از نیاز حقیقی، هدر دادن و دور ریختن غذا، میوه و کلا خوراکی‌ها پرهیز کنیم. برای تولید برخی محصولات کشاورزی و باغی، گوشت مرغ، گاو و گوسفند، در برخی نقاط ایران و کشوری چون برزیل، جنگل و مراتع بسیاری پاک تراشی شده است. از رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد، کی‌اف‌سی و کلا خوراک‌های بی ارزش فست فود استقبال نکنیم و میزان مصرف فرآورده‌های گوشت و شیر را متعادل کرده و تحت نظر متخصص کاهش دهیم.

۵- ارتباط میان زنجیره‌های طبیعت و عناصر هستی را بشناسیم و نقش و مسئولیت تاثیرگذار خودمان را باور و دومینوی جهان هستی را قبول داشته باشیم، شاید آتش سوزی جنگل‌های آمازون، آفریقا و استرالیا ارتباط مستقیم با ما نداشته باشد، اما آثار نا مطلوب آن در بلند مدت به شکل دومینویی به ما می‌رسد و همینطور بر عکس، ممکن است رفتار، کردار و تصمیمات ما در هر جایی که باشیم بر جنگل‌های دور دست تاثیر بگذارد.

۶- پیگیر اخبار، رویدادها و برنامه‌های محیط زیستی در سطح خانه و محله، شهر و استان، ملی و جهانی باشیم، حالا شاید شما به گمان خودتون یک کار محیط زیستی انجام می‌دهید، مثلا کاشتن نهال یک درخت، کار زیبایی است، اما از کارشناسان و افراد با تجربه‌ی محیط زیستی بپرسید که چه نوع نهالی را بکارید که بومی منطقه باشد.

مثال دیگر: غذا دادن به گرازهایی که در پارک ملی گلستان در کنار جاده دیده می‌شوند. خب، بهتر است از فعالان حقوق حیوانات بپرسید که آیا غذا دادن به حیات وحش درست است یا نه…

۷- تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین احتمال آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع را افزایش می‌دهد؛ پس برای کاهش ردپای محیط زیستی خودمان تلاش کنیم. مثلا اگر زیاد از موبایل استفاده می‌کنیم به دو مولفه‌ی مهم توجه کنیم:

۱. بیشتر برق مصرفی از سوختن انوع سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود.

۲. اینترنت هرگز پاک نیست، ما ردپای آن را مستقیم نمی‌بینیم، “مراکز داده‌ها و اتاق‌های سرور مسئول تولید ۱٫۹ میلیارد تن گازهای گل‌خانه‌ای در جهان است.”

۸- معلومات خود را در خصوص طبیعت روستا، شهر و کشور خود افزایش دهیم؛ به دنبال آن باشیم تا ارزش‌ زیست‌بوم‌های زادگاه، وطن و سرزمین خود را بدانیم. این کار به درک، شناخت و حفاظت بهتر زیست‌بوم‌های فرا سرزمینی کمک می‌کند.

۹- آگاهانه و مسئولانه به طبیعت برویم، ارزش اکولوژیک درختان ده‌ها برابر بیشتر از آن است که صرفا به چشم هیزم به آن نگاه کنیم، بخشی از آتش‌سوزی جنگل و مرتع ناشی از رفتار اشتباه ما است. در صورتی که نیاز و الزام حقیق و جدی به آتش نیست، از آتش افروزی برای یک لیوان چای بپرهیزیم، بطری شیشه‌ای یا پلاستیکی حاوی آب رادر جنگل و مرتع رها نکنیم.

۱۰- چوب باقی مانده از تخریب سازه‌های قدیمی را دوباره استفاده کنیم تا برای پروژه‌های مشابه از آن استفاده شود.

۱۱- توجه و دقت ویژه در مصرف حامل‌های انرژی به شکل‌های مختلف در سبک زندگی فردی؛ مدت زمانی که سوار خودرو هستیم و بنزین می‌سوزانیم، گاز، برق و نفتی که برای گرمایش خانه استفاده می‌کنیم و… “محققان سازمان ناسا و دانشگاه سائوپائولو می گویند حفاری های نفتی و برداشت منابع آمازون همزمان با قطع بی رویه درختان باعث شده است تا امسال شاهد بیشترین آتش سوزی ها از سال ۲۰۱۳ به این طرف باشیم.” (یورونیوز ۲۲/۰۸/۲۰۱۹)

۱۲- اگر که در مجاورت جنگل‌ها و مراتع زندگی می‌کنید، همواره هوشیار و گوش به زنگ باشیم و در صورت مشاهده‌ی موارد مشکوک آن را به مراجع محلی مربوطه اطلاع دهیم. گروه‌های محیط زیستی واکنش سریع تشکیل داده و با تقسیم وظیفه و مشخص کردن مسئولیت‌ها در مواقع لزوم اقدام کنیم.

۱۳- با تصمیمات زیاده خواهانه‌ی برخی که چشم طمع به جنگل‌ها دارند به طور جدی مخالفت کنیم؛ مانند پروژه‌ی غیر محیط زیستی و ویرانگر تله‌کابین در جنگل ناهارخوران شهر گرگان…

۱۴. مصرف کاغ را در خانه و محل کار کنترل و مدیریت کنیم…

در مجموع آن‌چه گفته شد راهکارهایی فردی برای کمک غیر مستقیم به جنگل‌ها است. ما باید بدانیم و بپذیریم که خیر و شر جهان از نوع بشر شروع می‌شود و ما اگر بتوانیم حداقل نیازهای خود را کنترل و مدیریت کنیم، در نهایت به نفع زمین و آیندگان ما است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن