اخباراخبار ایران و جهان

فعالان محیط زیست ۶۵۰ هزار ته سیگار را به نمایش گذاشتند

۶۵۰ هزار ته‌سیگار توسط فعالان محیط‌زیست در لیسبون به نمایش گذاشته شد. ته سیگار حاوی الیاف پلاستیک، سموم مختلف، مواد شیمیایی و فلزات سنگین است. سالانه ۴ و نیم تریلیون ته سیگار در سراسر جهان دور ریخته می‌شود.

مجله گیچ را در فضای مجازی دنبال کنید:

به گزارش مجله گیچ gich.ir: ته سیگار یکی از بیشترین پسماند‌های رها شده‌ توسط بشر در هر جای زمین است. قطعا ته سیگار برای بسیاری از افراد در زمره‌ی پسماندهای ناچیز و بی‌خطر قرار می‌گیرد. به همین دلیل هرجا که باشند آن را بدون ملاحظه روی زمین می‌اندازند.

اما باید بدانیم که ته سیگار از الیاف پلاستیکی ساخته شده. این الیاف در فرایند سیگار کشیدن بخشی از سموم، مواد شیمایی و فلزات سنگین را فیلتر کرده و در خود حبس می‌کند. به همین دلیل ته سیگار یکی از منابع آلاینده‌ی آب و خاک شناخته می‌شود.

حتی برخی از جانداران ته سیگار را به جای غذا می‌خورند که این امر عمق فاجعه را بیشتر می‌کند.

دور ریختن ته‌سیگار و بی اعتنایی به عوارض آن برای طبیعت رفتاری غیر مسئولانه است. به همین دلیل فعالان محیط‌زیست در سراسر جهان برای جلب توجه عمومی برنامه‌ها و کمپین‌هایی را برگزار می‌کنند.

‌گروه رفتگران طبیعت در ایران نیز طی سال‌های گذشته برنامه‌های اختصاصی پاکسازی طبیعت و بوستان‌ها از ته سیگار را برگزار کرده است. حالا فعالان محیط‌زیست در پرتغال به جلب توجه افکار عمومی هستند.

نمایش ۶۵۰ هزار ته سیگار در لیسبون

به نقل از یورونیوز: فعالان محیط زیست در پرتغال حدود ۶۵۰ هزار ته‌سیگار را در قلب لیسبون به نمایش گذاشتند. ته سیگارهایی که تنها طی یک هفته جمع‌آوری شده بود.

فعالان محیط‌زیست در این نمایش محیط‌زیستی می‌خواهند مضرات تجزیه ناپذیری ته سیگار برای محیط‌زیست را به نمایش بگذارند.

ته سیگار غیر قابل تجزیه!

آندریاس نوئه، فعال محیط زیست آلمانی : «مشکل اصلی ته‌سیگار این است که قابل تجزیه نیست. آن‌ها حاوی نوعی پلاستیک و حتی بدتر از آن مقدار زیادی سموم، فلزات سنگین و مواد شیمایی هستن که بسیار برای طبیعت مضر هستند.»

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۴ و نیم تریلیون ته سیگار در سراسر جهان دور ریخته می‌شود.

پایان پیام

منبع
France 24
مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزائی | ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه | کنش‌گر مستقل محیط زیست | حامی حقوق کودکان | داوطلب امداد در سیل و زلزله | موسس مدرسه طبیعت طهران | مشاور و ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی | اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا