درخت‌ها (درخت‌ داری و درخت‌ کاری)سبک زندگی سبز

درخت هایی که نباید در تهران بکاریم

مجله گیچ gich.ir: درخت ها همواره به عنوان یکی از عناصر مهم زندگی بشر بوده‌اند. تهران هم که در گذشته مجموعه‌ای از روستاها و باغات بوده. شهری دارای انواع درختان مثمر و غیر مثمر. در سفرنامه‌ها و کتاب‌های قدیمی از تهران به عنوان چنارستان و توتستان اشاره شده که بیان‌گر گونه درختی غالب در تهران بوده است.

اما طی دوران معاصر با رشد شهر نشینی و گسترش معابر و راه‌ها، بسیاری از باغات تهران نابود شدند. امروزه درختان زیادی از بین رفته‌اند. قنات‌ها و آبراهه‌ها نابود شده و مهندسی فضای سبز جای کشاورزی و باغداری سنتی را گرفته است.

نقد ‌طرح کاشت یک میلیارد درخت

درخت کاری در تهران توسط شهرداری تهران انجام می‌شود. همینطور مسئولیت حفظ و نگهداری درختان به عهده‌ی شهرداری تهران است. اما تغییرات و رویکردهای درست و نادرست دوران معاصر در زمینه‌ی درخت‌کاری در تهران باعث بروز نگرانی‌های شده است.

محیط طبیعی و گونه‌های بومی تهران دستخوش نابودی و تغییرات بسیار شده است. طی سالیان گذشته نهال کاری بدون مطالعه و ارزیابی محیط‌زیستی لازم و گزینش کارشناسانه انجام شده است. خبرگزاری ایسنا در گزارشی که منتشر کرده برخی از درختان غیر بومی را که نباید در تهران و حتی ایران کاشته شود را منتشر کرده است.

مسئله درختکاری

درخت هایی که نباید در تهران کاشته شود

کاشت درخت‌های غیربومی فارغ از زیبایی دیداری گاهی می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را برای حیات وحش و محیط زیست‌مان داشته باشد. بدین جهت لازم است بدانیم چه درخت‌ها و گیاهانی علی‌رغم مشاهده بسیارشان در فضای سبز شهری غیربومی ایران هستند.

به گزارش ایسنا، برخی گونه‌های گیاهی که در گذشته بومی تهران محسوب می‌شدند، اکنون به دلایل مختلفی دیگر نمی‌توانند در این شهر زندگی کنند. درحالی شهرداری‌ها به کاشت گونه‌های غیربومی رو آورده‌اند که برخی کارشناسان توصیه می‌کنند برخی گونه‌های گیاهی دیگر در پایتخت کاشته نشود و گونه‌هایی سازگار با شرایط فعلی در تهران کاشته شوند.

حقایق روز درختکاری

کاشت گونه‌های گیاهی در شهر علاوه بر زیبایی بصری می‌تواند در زمینه مدیریت آب، بهبود وضعیت ترافیک خودرویی، بهبود سلامت جسمی و روانی کارآمد باشد اما دستیابی به  آن‌ها در گرو کاشتن گونه‌هایی است که با شرایط اکولوژیک آن منطقه سازگار باشند. به جهت اهمیت این موضوع به ۱۰ نکته درباره درخت‌هایی که نباید آن‌ها را بکاریم، می‌پردازیم:

درخت غیر بومی عرعر

درخت «عرعر» بومی کشور چین است. به علت مصرف بی‌رویه آب ‌های زیرزمینی،  افزایش آفات و حشرات و مسمومیت برخی حیوانات باید از کاشت آن جلوگیری کنیم همچنین بعضا باعث ایجاد آلرژی و سردرد در انسان‌ها نیز می‌شود.

آشنایی با درختان ایران، درخت زربین

درخت غیر بومی کاج

درخت کاج بومی نیمکره شمالی است. می‌توان گفت به نوعی به معضل بزرگی برای طبیعت ایران تبدیل شده است چراکه کیفیت خاک را تغییر می‌دهد و باعث نابودی برخی گونه‌های ارزشمند بومی نیز می‌شود همچنین شاهد افزایش آفات و برخی بیماری‌ها براثر کاشت این درخت هستیم.

درخت غیر بومی سرو نقره‌ای

درخت سرو نقره‌ای بومی کشور آمریکا است. متاسفانه این گونه به علت راحتی کاشت و داشت به مقدار زیادی کاشته می‌شود این در حالی است که با کاشت این گونه هم کیفیت خاک تغییر می‌کند و برخی گونه‌های ارزشمند بومی‌مان را از دست می‌دهیم.

درخت غیر بومی زیتون تلخ

درخت زیتون تلخ بومی کشور استرالیا است. رشد و تکثیر این گونه بسیار سریع است به طوری‌که می‌تواند به نابودی برخی گونه‌های بومی ایران منجر شود همچنین دارای میوه‌های سمی است و بعضا باعث ایجاد آلرژی در افراد نیز می‌شود.

درخت غیر بومی اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس نیز بومی کشور استرالیا است. ریشه‌های حجیم و قوی دارد، بدین جهت بافت خاک را تغییر می‌دهد همچنین با ریشه‌هایی که دارد می‌تواند باعث تخریب آسفالت و آسیب به شبکه فاضلاب شهری شود. نکته حائز اهمیت این است که رقابت شدید با گونه‌های بومی دارد.

درخت غیر بومی پالونیا

درخت پالونیا بومی کشورهای شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به‌ویژه ژاپن و کره است و برای ما گونه مهاجم غیربومی محسوب می‌شود. مصرف آب آن بسیار زیاد است و در عین حال بسیار سریع رشد می‌کند. دارای چوب نامرغوبی است و احتمال سقوط آن در معابر نیز وجود دارد.

این گونه چوب و تنه قابل استفاده در صنعت نجاری جهت ساختن مبلمان، تخته لایه، کبریت و کاغذ و کارتن، هواپیماو گلایدر و ادوات موسیقی است.

زالزالک Hawthorns

درخت غیر بومی خرزهره

خرزهره بومی کشور آفریقا و گیاهی با گل‌های بسیار زیبا است اما به شدت آفات و حشرات را به خود جذب می‌کند. همچنین شیرابه‌های سفید و سمی دارد که منجر به کوری، مسمومیت و بعضا مرگ می‌شود.

درخت غیر بومی کهور پاکستانی

درخت کهور پاکستانی بومی کشور آمریکا است که مصرف آب بسیار زیادی دارد. دارای برگ‌های سمی است که بعضا موجب ایجاد لرزش در دهان دام یا آسیب به دستگاه تنفسی و عروقی‌شان می‌شود.

درخت غیر بومی کنوکارپوس

درخت کنوکارپوس نیز بومی کشور آمریکا است. ریشه‌های بسیار محکم و عمیقی دارد که می‌تواند باعث آسیب‌ به سیستم‌های زیرزمینی شودهمچنین یکی از عوامل شیوع بیماری‌های حد تنفسی است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا