یادداشت روزیادداشت ها

سوگیری یا کنشگری

سوگیری‌های سیاسی و انتشار اخبار جعلی توسط برخی افراد که به واسطه‌ی فعالیت‌های محیط‌زیستی به چهره تبدیل شده‌اند نه‌تنها عرصه مقدس مطالبه‌گری مدنی و کنش‌گری محیط‌زیست را به شر آلوده می‌کند بلکه جایگاه و ارزش کنش‌گران مدنی و محیط‌زیست را در اذهان مسئولین و افکار عمومی متزلزل می‌کند. این رویه‌ی جعلی از بین رفتن اعتماد عموم مردم به کنش‌گران و فعالان مدنی را توسعه می‌دهد.

احسان میرزائی | مدیرمسئول مجله گیچ

مجله گیچ را در فضای مجازی دنبال کنید:

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: گاهی واقعا از خواندن اظهار نظر و پست‌های برخی از افراد که عنوان کنش‌گر محیط‌زیست را یدک می‌کشند به شگفت می‌آیم. کسی که در دوران مسئولیتش با انتشار عکسی از گوشه‌ی دریاچه ارومیه و تالاب هورالعظیم خبر از احیا و حال خوب آن‌ها می‌داد و بعد از پایان مسئولیتش ده‌ها پست انتقادی از خشکیدگی و بی‌تدبیری و‌… منتشر می‌کند. این چیزی جز سوگیری نیست.

چنین کسی، هرچند اقدامات مثبتی در کارنامه‌اش داشته باشد، اما از نظر من فرد مطمئنی برای هدایت و رهبری افکار عمومی در مطالبه‌گری نیست. چراکه همواره منافع سیاسی و متضاد با منافع ملی و منافع جامعه مدنی و محیط زیست را دنبال می‌کنند.

او گاف‌های فرهنگی، اجتماعی و محیط زیستی بسیاری داشته‌ است. اما این گاف‌ها را با بیان و کلام زیبای خود پوشش داده است. او با استفاده بهینه از تکنیک‌های روزنامه‌نگاری و رسانه‌ای و تبلیغی و اقناع افکار عمومی، خود را بیمه‌ی دنبال‌کنندگان وفادار کرده و هرجا گاف می‌دهد، به سرعت روی آن سرپوش می‌گذارند.

با محیط‌زیست در چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری ایران

اما این‌بار در آستانه‌ی چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران پیامی از کانال یکی از این افراد به دستم رسید. این پیام مصداق پیام جعلی و سوگیری سیاسی است.

پیام جعلی حذف مسیر دوچرخه‌سواری

وی در پیام منتشر شده مدعی شده که برخی مسیر‌های دوچرخه سواری ایجاد شده در زمان دکتر حناچی در زمان دکتر زاکانی برچیده شده. اما ۲ ایراد اساسی به این پیام وارد است.

مسیرهای دوچرخه بدون دوچرخه سوار

۱. بیشتر مسیرهای دوچرخه سواری که در تهران ایجاد شد بدون استفاده مانده است‌. اگر شما ساعت‌ها این مسیرها را تحت نظر داشته باشید هیچ دوچرخه‌سواری از آن عبور نمی‌کند.
چرا که مبنای بخش اعظم مطالبه‌گری ایجاد مسیر دوچرخه از روی ناآگاهی و سطحی‌نگری، ساده‌انگاری و رفتار احساسی بود.

هیچکدام از مطالبه‌گران و حتی خود شهرداری تهران به مطالعات ارزیابی ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری که سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ توسط خود شهرداری تهران انجام شده بود توجه نکردند. آن ها مسیرهای دوچرخه را کاملا غیر کاربردی ساختند، مسیرهای دوچرخه را برای دوچرخه سواری نکردن ساختند.

برچیدن برخی مسیر‌های دوچرخه سواری پس از چند ماه

۲. برخی از مسیرهای دوچرخه‌سواری پس از مدت زمان کوتاهی در دوره‌ی شهرداری خود دکتر حناچی برچیده شد. حتی این مسیرها به دوره مدیریت شهرداری زاکانی هم نرسید. کنش‌گر محیط زیست باید صادق باشد و با نگاهی فراجناحی و منصفانه به نقد بپردازد.تقدس کنش‌گری مدنی و محیط‌زیستی

‌اما آنچه به عنوان نقد به پیام جعلی ایشان مطرح می‌شود در حمایت از نامزدی زاکانی در انتخابات نیست. بلکه بحث آبروی جامعه مدنی و کنش‌گری محیط‌زیست است.

بحث بر روی تقدس مطالبه‌گری مدنی و کنش‌گری محیط‌زیست است. تجربه ثابت کرده هرجا برخی از جایگاه کنش‌گری مدنی یا محیط‌زیستی رسما در ماجراجویی‌های سیاسی مشارکت فعال داشته‌اند نتیجه‌اش چیزی جز ضرر و زیان برای محیط‌زیست کشور و جامعه محیط‌زیستی نبوده است. هرچند چنین رویه‌ای برای این اشخاص باعث کسب وجه و افزایش دنبال کننده شده است.

مانند مدرسه طبیعت

پس از پایان دولت دوم روحانی، حمایت و جریان سازی و شبکه سازی برخی از همین افراد باعث شد رویکرد و نگاه مدیران سازمان و برخی نهادها به مدارس طبیعت امنیتی شود و این دستاورد ملی به زباله‌دان بازی‌های سیاسی انداخته شود.

خیانت به جامعه مدنی

اینکه شما سوگیری سیاسی دارید و عنوان کنش‌گری را یدک می‌کشید به دلیل آسیب‌های جدی که به بدنه جامعه مدنی می‌زنید نوعی از خیانت است. به همین دلیل در راستای صیانت از جامعه مدنی و کنش‌گری محیط‌زیست چند توصیه ارایه می‌شود.

تفکیک کانال ارتباطی و اطلاع رسانی

کانال‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی خود را از نظر موضوعی سیاسی و محیط‌زیست از هم جدا کنید. به عبارت دیگر قیمه‌ها را تو ماست‌ها نریزید.

جایگاه فراجناحی و فراحزبی کنش‌گری

بدون شک جایگاه و ارزش مطالبه‌گری که صادقانه و همدلانه و از روی خیرخواهی برای منافع عموی و منابع ملی و محیط‌زیست است از سوگیری‌های سیاسی بالاتر و بیشتر است‌.

پس بیخیال سوگیری و بازی‌های سیاسی و ماجراجویی شوید و با نگاهی فراجناحی دامان خود را به سیاست آلوده نکنید. همچنین با این پرهیز امنیت و آبرو و اعتماد هم‌وندان خود را به مخاطره نیندازید.

سکوت کنید…

هیچ کس زیر گلوی شما چاقو نگذاشته که حتما در مورد هر سوژه و رویدادی پیام و بیانیه صادر کنید. خوب است که تحلیل منصفانه در مورد ارتباط مسئول با محیط‌زیست داشته باشد. اما به شرط مستند و مستدل بودن ادعا، نه جریان و جوسازی و سوگیری. البته هرچند این بخشی از استراتژی اینفلوئنسری برای جلب توجه مخاطبان و جذب دنبال کنندگان بیشتر است.

اما در ه صورت سکوت بهترین کار است. وقتی سکوت نمی‌کنید افرادی از جامعه‌ مدنی برای روشن‌گری به زحمت می‌افتند، مخاطبانی درگیر این پیام‌ها می‌شوند و کلی هزینه و انرژی و زمان صرف پیام و دیدگاه جعلی شما می‌شود.

پایان پیام

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزائی | ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه | کنش‌گر مستقل محیط زیست | حامی حقوق کودکان | داوطلب امداد در سیل و زلزله | موسس مدرسه طبیعت طهران | مشاور و ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی | اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا