اخبار

آفریقا و چالش تامین انرژی

کنیا نیازمند انرژی پاک

Guardian.Nathan Siegel

Sunday 11 December 2016 07.00 GMT

مترجم: ناعمه اعلایی
دانشجوی محیط زیست

مجله گیچ gich.ir: تقاضای برای زغال چوب در کشور‌های جنوب صحرای آفریقا شدیدا رو به افزایش است؛ درحالی که سرمایه‌ گذاران خارجی به منابع تجدید پذیر توجه دارند، شرکت‌های محلی در حال یافتن راه‌هایی برای پاک‌تر و بهینه ساختن زغال چوب هستند.

 

افراد محلی در حال ساخت زغال چوب در کوره ای زمینی نزدیکی شهر مومباسا. بر اساس برآورد فائو، هفتاد و پنج میلیون هکتار از جنگل‌های آفریقا بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۰ از بین رفته‌اند که دلیل عمده آن تولید زغال چوب و هیزم است.

 


فروشندگان زغال چوب در حال آماده کردن شام در، شهر قدیمی مومباسا؛ طبق گزارش فائو: صنعت غیر رسمی زغال چوب و هیزم حدود ۵% از نیروی کار آفریقا را به استخدام درآورده است.

 

Serah Njonjo یک تاجر زغال چوب است که در انتظار مشتریان خود نشسته است؛ او باقی مانده‌های گَرد زغال چوب را به کارخانه کنیایی Sanivation  می‌فروشد تا با مخلوط آن گَرد با فضولات انسانی، بریکت بسازند.

 

 


Thomas Maera یکی از کارمندان این کارخانه کنیایی است که در حال جمع آوری فضولات انسانی از یک مسجد است. این فضولات سپس با گرد زغال چوب مخلوط می‌شود تا در آخر بریکت تولید شود. این کارخانه سرویس‎های بهداشتی را با هزینه‌ای در حدود ۵ پوند در ماه به گروه‎ها اجاره می‌دهد.

 

 

بریکت‌ها briquettes درحال خشک و آماده شدن برای فروش؛ گفته می‌شود بریکت ها نسبت به زغال چوب در مدت زمان طولانی‌تری می‌سوزند و دود پاک‌تری منتشر می‌کند.

 

 


Teddy Kinyanjui مدیر شرکتی به نام Cookswell که سازنده اجاق‌های زغال چوب است، می‌گوید: سرمایه گذاران خارجی اهمیت چندانی به زغال چوب نمی‎دهند و ترجیح می‌دهند تمرکز خود را بیشتر معطوف منابع انرژی تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی کنند، چون “زغال چوب مفهوم کثیفی است”.

 

 

کارخانه‌ای دیگر در نایروبیِ کنیا، اجاق‌های بهینه‌تری برای زغال چوب تولید می‌کند. بر اساس گزارشی از World Agroforestry Centre: با افزایش جمعیت در آفریقا و مهاجرت به مراکز شهری، تقاضای زغال چوب تا سال ۲۰۵۰ به سه برابر حال حاضر می‌رسد.

 

 

خانم Jane Waweruیکی از فروشندگان این شرکت، پشت کیوسک خود ایستاده است.

 

ویراستاری: احسان میرزائی

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا