اخبارسبک زندگی سبز

نشت رادیواکتیو در آمریکا

پنهان کاری نشت آب آلوده به رادیواکتیو از لوله ای بین دو ساختمان تاسیسات نیروگاه هسته‌ای در آمریکا

نشت آب آلوده به رادیو اکتیو به تنهایی از ارزش خبری بالایی برخوردار است. اما پنهان‌کاری مقامات ایالتی و شرکت اکسل انرژی در اعلان عمومی این خبر جای بسی تامل دارد. نکته قابل تامل دیگر ادعاهای مطرح شده مبنی بر پاکسازی کامل و عدم نفوذ آب آلوده به رود می‌سی‌سی‌پی و منابع آب‌ آشامیدنی است. در هر صورت باید منتظر واکنش کنش‌گران محیط زیست امریکا بمانیم.

احسان میرزائی

مقام‌های ایالت «مینه‌سوتا» در آمریکا می‌گویند عملیات پاکسازی در پی نشت ۴۰۰ هزار گالن آب آلوده به ماده رادیواکتیو از یک نیروگاه هسته‌ای را زیر نظر دارند.

مجله گیچ gich.ir به نقل از یورونیوز: شرکت «اکسل انرژی» که مدیریت این نیروگاه هسته‌ای را در دست دارد. اکسل انرژی تاکید کرده که نشت آب آلوده به ماده رادیواکتیو محدود به محل نیروگاه است و در جای دیگری اثری از آن به دست نیامده است.

نشت آب‌ آلوده به رادیواکتیو از ماه نوامبر

نشت آب‌ آلوده از این نیروگاه اولین بار در ماه نوامبر دیده شد. اما مقام‌های ایالتی تا روز پنج‌شنبه به طور علنی این حادثه را اعلام نکرده بودند. اکسل انرژی «Xcel Energy» مدعی شده که نشت آب آلوده از نظر ایمنی و سلامت، خطری برای عموم پدید نیاورده است.

آب نشت کرده حاوی آلوده به ترتیوم و رادیواکتیو

آبی که از این نیروگاه نشت کرده، آلوده به تریتیوم است که تولید آن در فرایندهای هسته‌ای رواج دارد. تریتیوم یکی از ایزوتوپ‌های هیدروژن است. تریتیوم به طور طبیعی در فرایندهای هسته‌ای تولید می‌شود و آلودگی رادیواکتیو به همراه دارد.

نیروگاهی که آب آلوده از آن نشت کرده، در حدود ۵۰ کیلومتری شهر مینیاپولیس، پرجمعیت‌ترین شهر ایالت مینه‌سوتا در شمال آمریکا واقع شده است. شرکت «اکسل انرژی» می‌گوید یک روز پس از آگاهی از نشت آب آلوده از نیروگاه، مراتب را به کمیسیون فدرال نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای اطلاع داده است.

نشت آب حاوی رادیو اکتیو به رودخانه می‌سی‌سی‌پی و منابع آب آشامیدنی نرسیده!

نشت رادیواکتیو از آمریکا موقعیت نیروگاه هسته ای در کنار رود می سی سی پی مجله گیچ
موقعیت نیروگاه هسته ای که آب آلوده به رادیواکتیو از آن نشت کرده در کنار رود می سی سی پی

اداره بهداشت ایالت مینه‌سوتا نیز مدعی شده که نشت آب آلوده از نیروگاه به رودخانه می‌سی‌سی‌پی یا منابع تامین آب آشامیدنی نرسیده است. به گفته مقام‌های این ایالت، روند نشت آب آلوده از نیروگاه اکنون متوقف شده است. شرکت «اکسل انرژی» تخمین زده است که تاکنون حدود ۲۵ درصد از تریتیوم نشت‌کرده را بازیابی کرده باشد. محل نشت آب آلوده از این نیروگاه، لوله‌ای بوده که بین دو ساختمان نیروگاه قرار داشته است.

پایان پیام

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا