اخبارسبک زندگی سبز

گزارش برگزاری وبینار پنجم همایش بخشی از راه حل

مجله گیچ gich.ir حامی رسانه‌ای رویدادهای فرهنگی و محیط‌ زیستی کشور

به گزارش مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران، عنوان پنجمین وبینار از مجموعه همایش‌‍‌های “بخشی از راه حل” بود که، جمعه (۲۱خرداد ۱۴۰۰) برگزار شد. این وبینار با استقبال دست کم ۲۰۰ نفر از دانشجویان و علاقه‌مندان همراه بود.

وبینار-پنجم-الزامات-حقوقی-محیط-زیست-و-توسعه-پایدار-در-ایران-از-مجموعه-همایش‌های-بخشی-از-راه-حل-به-مناسبت-هفته-محیط-زیست-مجله-گیچ-gich.ir_

سخنرانان وبینار پنجم به ترتیب:

نگار قدیمی نویسنده و محقق پایداری- دیپلم ارزیابی از دانشگاه کنکوردیا مونترال کانادا، زهرا گلیج مدیرعامل موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم و دبیر کانون زنان بازرگان تهران، لیلا زمانی سرپرست دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری سازمان محیط زیست، الهه موسوی خبرنگار و کنشگر محیط زیست (مدیر پایگاه خبری زمین آنلاین)، بودند.

سخنران اول وبینار الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران

نگار قدیمی از افزایش شتاب در روند تغییر اکوسیستم‌ها، مانند تخریب جنگل‌ها یا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، از نیمه قرن بیستم گفت.

وی ادامه داد: «این شتاب همزمان با فعالیت‌های بشر نظیر افزایش جمعیت و افزایش مصرف کودهای شیمیایی بوده است. فعالیت‌های بشر در حدی زیاد و گسترده شده‌اند که شکل بیوسفر را تغییر می‌دهند در نهایت این تغییر باعث تخریب اکوسیستم‌ها شده است.»

نگار قدیمی درباره مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها افزود: «پایداری شرکت‌ها که در ایران از آن به عنوان مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها یاد می‌شود به معنای آن است که شرکت‌ها اثرات منفی خود بر محیط زیست و جامعه را به حداقل برسانند و اثرات مثبت را در راستای اهداف ۱۷ گانه سازمان ملل تعیین کنند.»

سخنران دوم وبینار الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران

لیلا زمانی با تاکید بر ارتباط متقابل انسان و محیط‌زیست شرح داد: «کلیه کالاها و خدمات ما از محیط‌زیست گرفته می‌شود و چیزی که تحویل آن می‌دهیم انواع پسماند و مواد زائد است.»

وی ادامه داد:‌ «طبیعت برای آنکه بتواند این مواد را جذب کند و بعد مجدداً خدمات بدهد دارای ظرفیتی است که به آن ظرفیت زیستی گفته می‌شود‌ و در حال حاضر ما از این ظرفیت عبور کرده‌ایم و در وضعیت بحرانی قرار داریم.»

زمانی درباره اقتصاد محیط‌زیستی گفت: «منابع مالکیت خصوصی ندارند و رایگان هستند به همین دلیل توسعه لجام‌ گسیخته اتفاق می‌افتد. به منظور آنکه جلوی تخریب گرفته شود و به منابع ارزش داده شود اقتصاد محیط‌زیست مطرح شده است.»

وی افزود: «اقتصاد محیط زیست به ایجاد یک موازنه بین فعالیت‌های اقتصادی و اثرات آن‌ها می‌پردازد. محاسبه ارزش‌ها بسیار پیچیده است و نتایج دارای عدم قطعیت هستند به همین دلیل ارزش‌گذاری هنوز به طور کامل صورت نگرفته است. ارزش‌ گذاری اقتصادی ابزار اقتصادی مناسبی برای حفاظت محیط‌زیست است و این ارزش‌ها وارد درآمدهای ملی می‌شوند.»

سخنران سوم وبینار الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران

زهرا گلیج با تاکید بر مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در قبال محیط زیست گفت: «در ایران نگاه به مسئولیت اجتماعی به این صورت است که شرکت‌ها بخشی از سود خود را صرف امور خیریه می‌کنند که با پایداری شرکت‌ها متفاوت است.»

گلیج در ادامه از اهمیت مشاغل سبز گفت: «با مشاغل سبز می‌توان به کاهش هزینه‌ها، مصرف انرژی و پسماند تولیدی رسید و در نتیجه به حفظ طبیعت و محیط زیست کمک کرد.»

دبیر کانون زنان بازرگان تهران در پایانضمن اشاره به نگرش راهکارهای توسعه سبز گفت: «در ایران نیز اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است؛ از جمله می‌توان به آموزش و توانمندسازی افراد در حفاظت از محیط زیست، تغییر نگرش صاحبان بنگاه‌ها، مدیران و متولیان به رعایت استانداردهای محیط زیستی و اجرای راهکارهای توسعه سبز برای ایجاد اشتغال و پیوند بین صنایع و محیط زیست اشاره کرد.»

سخنران چهارم وبینار الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران

الهه موسوی در این نشست به دلیل عدم دسترسی به اینترنت حضور پیدا نکردند.

دریافت اطلاعات بیشتر از وبینارها

مجموعه همایش‌های بخشی از راه حل با حمایت رسانه‌ای مجله گیچ gich.ir، همکاری گروه مردمی قرار سبز، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی محیط زیست، باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی، انجمن محیط زیست دانشگاه تهران و حمایت بیش از ۶۰ تشکل دانشجویی و مردم نهاد سراسر کشور از تاریخ ۱۷ تا ۲۳ خرداد ماه در حال برگزاری است.

برای دریافت لینک ثبت نام، آگاهی از چگونگی دریافت گواهی حضور، لینک برگزاری وبینار در اسکای‌روم و جزئیات هر وبینار به مجله گیچ در نشانی زیر مراجعه کنید:

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا