یادداشت روزیادداشت ها

سازمان‌ مردم نما

آفت دیگری که استقلال و اعتبار سازمان‌های مردم نهاد را در جامعه تهدید کرده و باعث از بین رفتن سرمایه‌های اجتماعی می‌شود، تمایل و وابستگی برخی از سمن‌ها به سازمان‌های غیر مردمی است.

در این رابطه نا صحیح “سازمان مردم نما” مربوطه رسما به عنوان اهرم و ابزاری در دست سازمان غیر مردمی وارد عمل شده و زیر پرچم و به نام “سازمان مردم نهاد” در جامعه از منافع “سازمان‌های غیر مردمی” حمایت می‌کند.

این حق اقشار مختلف جامعه است که به درستی از ماهیت سازمان‌های مردم نما آگاه شوند و فریب تبلیغات گسترده ایشان را نخورند. شاید رفتار و امکانات، تسهیلات و اختیارات یک سمن نشان دهنده‌ی عمق رابطه و وابستگی ایشان به سازمان‌های غیر مردمی باشد. یک سمن باید تکلیف خود را روشن کند که آیا مدافع حقوق شهروندی و منافع ملی است یا حامی نهادهای غیر مردمی و ضامن منافع مدیران دولتی! لذا اگر مورد دوم باشد، از نظر اخلاقی بر کنش‌گران جامعه مدنی واجب است که در افشای حقیقت و شفاف سازی در رابطه با سازمان‌های مردم نما تلاش کنند و بی اعتنا از کنار این قضیه عبور نکنند. سازمان مردم نما در خارج از ایران به GONGO معروف است.
برای بهبود وضعیت فرهنگی، اجتماعی و محیط‌زیستی کشور آگاهانه و مسئولانه تلاش کنیم.

احسان میرزائی 
دوشنبه – ۲۶ – مهر – ۱۳۹۵
ساعت: ۸:۳۹

عضو کانال تلگرامی #گیچ شوید

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا