اخبارجامعه سبزسبک زندگی سبز
موضوعات داغ

گزارش تصویری نشست هنر برای محیط زیست

نشست هنر برای محیط زیست با محوریت نقد و بررسی نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین یک‌شنبه ۸ دی ۱۳۹۸ با حضور کارشناسان و علاقه‌مندان برگزار شد.

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: امیدواری یعنی پیدا کردن زبان مشترکی میان انسان‌ها برای حل مسائل و معضلاتی که به واسطه کم توجهی و بی اعتنایی، خودخواهی و زیاده طلبی بشر به وجود آمده…

این روزها اخبار ناخوشایند محیط‌زیستی زیاد شده، از ذوب شدن یخچال‌های چند هزار ساله‌ی کوهستانی گرفته تا کوه‌های عظیم یخ در سرزمین‌های قطبی، از آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی و زاگرسی گرفته تا جنگل‌های آمازون و استرالیا، از خشک شدن دریاچه ارومیه گرفته تا دریاچه آرال و…

بخش اعظم این ناهنجاری‌ها به واسطه تامین نیاز‌ زیستی و مطامع انسان و به وجود آمده و در این بین جریان سرمایه‌داری با صنعتی کردن نیازهای مختلف بشر (صنعت غذا، صنعت پوشاک، صنعت سینما و…) بین ما و طبیعت دیوار و سد بزرگی کشیده است. اکنون به زبان دیگر ما به اندازه‌ی هزار سال نسبت به طبیعت غریبه شده‌ایم.

به همین منظور مجله گیچ در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و رسالت رسانه‌‌ای خود در نقش یک تسهیل‌گر، به طور داوطلبانه و با همکاری گروه یک بال و جمعیت داوطلبان سبز نشست هنر برای محیط زیست را برگزار کرد.

در جست‌ و جوی زبان مشترک

مدیر مسئول مجله گیچ: به شخصه طی سال‌های گذشته روش‌های مختلف اطلاع رسانی را امتحان یا بررسی کرده بودم، یادم می‌آید در پویش آسمانت را پس بگیر در چندین ایستگاه مترو حضور فیزیکی داشتیم و هشدارهای محیط زیستی را ضمن اهدای روزنامه مترو (وقایع تهرانیه) به طور مستقیم با مردم مطرح می‌کردیم.

یک زبان تاثیرگذار

میرزائی: … اما آنقدر که نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین، طی چند دقیقه باعث توقف، تامل و همراهی شهروندان شد، فریادهای من هنگام حضور در ایستگاه مترو (پویش آسمانت را پس بگیر) طی چند ساعت تاثیر مورد انتظار را نداشت (البته مدل اطلاع رسانی بین این دو روش متفاوت است)؛ تا جایی که فقط با بیان چند جمله کنایه آمیز، تنها توجه شهروندان را به خود جلب می‌کردم و افراد روزنامه را با عجله می‌گرفتند و می‌رفتند.

هنر، زبان مشترک

میرزائی: … به همین دلیل معتقدم نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین، در بخشی از فعالیت‌ها می‌تواند نیاز ارتباطی امروز محیط زیستی‌ها، برای انتقال پیام و هشدارهای محیط زیستی در حوزه‌ی شهری/اجتماعی را تامین کند؛ زبانی که می‌تواند باعث توقف، تامل و همراهی شهروندانی شود که برای رسیدن به مقصد خود، تمایل ندارند لحظه‌ای درنگ کنند.

سالن برای فعالیت مردمی!

میرزائی: … بهترین کار معرفی نمایش خیایانی “یک روزعادی در زمین” و گفت و گو در مورد آن بود، البته فرایند گرفتن سالن برای نشست کار آسانی نبود؛ برخی نهادها که تا پیش از این به طور رایگان میزبان چنین نشست‌هایی (مردمی و داوطلبانه که منافع عمومی دارد) بودند، این بار هزینه‌ای از یک میلیون و پانصد تا ۸ میلیون تومان را مطالبه می‌کردند.

نشست نقد و بررسی نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸

سخنرانان نشست و همراهان هنر برای محیط زیست

سخنرانان نشست هنر برای محیط زیست: مهدی شمسی استاد دانشگاه و مدرس گرافیک ارگانیک ـ بازیگران نمایش: رعنا کوهوند، صابر جعفری و مریم علی‌نیا…

حضور و همراهی موثر: محمدرضا پازوکی موسیقی درمانگر ـ سمیه مکیان، روان‌شناس و نویسنده رمان غروبدار، رمان مست مشت، رمان قهغهه، رمان شاه قلندر

اجرای زنده موسیقی توسط هنرمندان: سهیل سلیم‌زاده، نوازنده ویالون ـ علی بهاری، نوازنده گیتار و صابر جعفری، نوازنده کاخن*…

نشست هنر برای طبیعت به همت مجله گیچ، گروه هنری-محیط زیستی یک بال و با همکاری جمعیت داوطلبان سبز و ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد تهران، عصر یکشنبه ۸ در ماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

نشست سبز و بدون پسماند

در این نشست به احترام محیط زیست از آب معدنی، ظروف یک‌بار مصرف و خوراکی‌های دارای پوسته‌ی پلاستیکی و… برای پذیرایی استفاده نشد و به جای آن میهمانان در پایان نشست با دو نوع میوه‌ی فصل پذیرایی شدند. همینطور برخی میهمانان با خود قمقمه آب، فلاسک و لیوان شخصی همراه داشتند.

*کاخون یا کاخُن لغتی اسپانیایی به معنی جعبه، صندوق یا صندوقچه است که به نوعی ساز کوبه‌ای اطلاق می‌شود.

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا