اخبارسبک زندگی سبز

نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین

هنرمندانی که تلاش می‌کنند تا با نمایش خیابانی در قلب پایتخت، صدای زنگ خطر زباله‌ها را به گوش شهروندان برسانند.

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: گویا سبک زندگی شهری و گوناگونی مسائل و گرفتاری‌های زندگی روزمره، شهروند امروز را نسبت به مسائل محیط زیستی بی اعتنا کرده است؛ به زبان دیگر فاصله‌ی انسان امروز به واسطه‌ی مصنوعات کارخانه‌ای و…با طبیعت بیش از هر زمان دیگری شده است.

درک ما از طبیعت کم شده

شهروندان بیش از آن‌که نگران سلامتی خودشان و زمین باشند، بیشتر دغدغه و نگرانی این را دارند که از کجا بیاورند تا سرماه بتوانند اقساط وام، اجاره خانه، هزینه‌های آب، برق، گاز، موبایل، شهریه دانشگاه، مدرسه و… را پرداخت کنند.

این جریان چیزی نیست که در نهایت به نفع شهر و شهروندان باشد، بی توجهی و بی اعتنایی شهروندان به مسائل محیط زیستی، زیست شهری و سبک زندگی فردی در بلند مدت آثار و تبعات بسیار جبران ناپذیری دارد.

تلاش برای بهبود اوضاع

در کشورهای مختلف جامعه‌ی مدنی و کنش‌گران همواره در تلاش هستند تا توده‌ها را نسبت به مسائل مختلف اجتماعی و محیط‌زیستی آگاه کنند و استفاده از هنر هم یکی از روشهای جلب توجه مردم است.

نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین

در شهری مانند تهران دیگر خبری از صدای رودخانه و نسیم روح بخش صبح‌گاهی نیست، هر چه هست صدای خودرو و موتور سیکلت، بوی نامطبوع و آلودگی هواست؛ اما در یکی از همین روزها مسافران مترو شهر تهران هنگام خروج از ایستگاه میدان جهاد، صدا و نوای متفاوتی را شنیدند.

شنبه ۲۳ آذرماه ساعت دوازده مریم علی‌نیا، صابر جعفری و رعنا کوهوند سه هنرمندی بودند که با حمایت و همکاری شهرداری منطقه ۶ تهران، در قلب پایتختْ نمایش خیابانی متفاوتی اجرا کردند.

اما نمایش آن‌‌ها با دیگر نمایش‌ها متفاوت بود و این‌بار به جای فرد بازیگر، زباله‌ها نقش اول نمایش بودند. زباله‌هایی که من و شما در طول روز تولید می‌کنیم و در بهترین حالت ممکن آن را به سطل زباله می‌اندازیم.

احتمالا وجود زباله برای ما عادی شده؛ اما در اصل زباله‌ها بازیگر نقش اول زندگی ما هستند و جهان سرمایه داری یک تنه نقش عوامل تولید را بر عهده دارد.

در حالی که جهان سرمایه‌داری شهروندان را به مانند عروسک خیمه شب‌بازی (منفعل و بی اراده) در چنگ خود دارد، این گروه سه نفره تلاش کردند تا صدای زنگ خطر زباله‌ها را به گوش شهروندان برسانند.

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزائی | ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه | کنش‌گر مستقل محیط زیست | حامی حقوق کودکان | داوطلب امداد در سیل و زلزله | موسس مدرسه طبیعت طهران | مشاور و ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی | اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا