اخباراخبار سازمان‌های مردم نهاد

درپوش پلاستیکی را کجا تحویل بدهیم؟

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: پلاستیک‌ یکی از کاربردی‌ترین ساخته‌های دست بشر است. پلاستیک به خاطر در دسترس بودن، قابلیت شکل پذیری، مقاوم و منعطف بودن و… در تمام بخش‌های زندگی ما رخنه کرده و نقش موثری دارد و حتی می‌توانیم بگوییم که رفاه را برای ما به ارمغان آورده است.

شاید کاربرد درپوش پلاستیکی برای ما خیلی عادی و ساده به نظر برسد. اما درپوش یا درب بطری رسالت بزرگ و مهمی در حفظ و نگهداری منابع بر عهده دارد. این منابع شامل انواع مایعات و موادی است که در انواع ظروف و مخازن نگهداری و حمل می‌شود. از بطری آب معدنی گرفته تا گالن تینر یا حتی باک بنزین.

به عبارت دیگر، درپوش‌های پلاستیکی با کاهش هدر رفتن آب، بنزین، نفت و… در زندگی روزمره، به شدت ردپای اکولوژیک ما را کاهش داده و از آلوده شدن زمین و آب در مسیر انتقال مواد و مایعات سمی و پر خطر جلوگیری می‌کند.

درپوش پلاستیکی تهدیدی برای محیط‌زیست

درپوش‌های پلاستیکی همانقدر که مفید و کاربردی هستند، تهدید کننده و خطرناک هم هستند. بگذارید راحت بگویم، همه چیز به تفکر و رفتار ما بر می‌گردد و بی اعتنایی بسیاری از مردم در سطح جهان به درپوش پلاستیکی باعث بروز مسائل مختلفی شده است.

  • رها کردن درپوش در طبیعت، ایجاد ریز پلاستیک‌ها و تهدید جدی برای امنیت و سلامت و پایداری و توازن در سیاره زمین.
  • دور ریختن درپوش های پلاستیکی همراه با انواع پسماندها در مخزن زباله علاوه و هدر رفت سرمایه‌های قابل بازیافت.

یادداشت‌های مرتبط:

جمع‌آوری درپوش پلاستیکی

بنابراین ما می‌توانیم درپوش پلاستیکی انواع ظروف مانند بطری آب معدنی و نوشابه، روغن مایع، مواد شوینده و… در گوشه‌ای از آشپزخانه یا محل کار جمع کنیم. سپس آن را به دست افرادی که در ادامه خواهیم گفت برسانیم تا به کارگاه بازیافت ارسال شود. تمیزی درپوش‌ها و تفکیک آن بر اساس رنگ کمک بزرگی به کاهش اتلاف زمان و انرژی در زنجیره بازیافت آن می‌کند.

پس ما در سبک زندگی سبز ابتدا تلاش می‌کنیم مقدار پسماند (زباله/آشغال) ما نسبت به روز گذشته کم‌تر شود. این روند را ادامه می‌دهیم و هم‌زمان اندک پسماندی که تولید شده را در خانه تفکیک می‌کنیم و هرچند وقت یک‌بار به دوستانی که نیازدارند یا به دکه‌های تفکیک پسماند تحویل می‌دهیم.

ما مجبوریم به جایی برسیم که دیگر برای تولید فلزات، معدن جدیدی را حفاری نکنیم، برای تولید کاغذ، درختی را قطع نکنیم و برای تولید پلاستیک نفت استخراج نکنیم! چون هم منابع طبیعی محدود است و هم این که زمین گنجایش این همه زباله را ندارد.

 

لیست تحویل گیرندگان درپوش پلاستیکی

در-بطری-پلاستیکی-بازیافت-و-خرید-ویلچر-برای-نیازمندان.گیچ

اسامی معتمدین گروه رفتگران طبیعت جهت تحویل درپوش در تهران:

۱. آقای فراهانی ۰۹۱۲۱۴۳۱۶۸۴
(محدوده نارمک)

۲. آقای غفاری ۰۹۱۲۴۰۲۸۸۲۰
(محدوده فرمانیه و خیابان پیروزی)

۳. خانم کریمی ۰۹۱۲۵۰۳۷۸۰۰
(محدوده شهرک غرب)

۴. خانم اسدنیا ۰۹۱۲۲۹۶۴۲۴۹
(محدوده پاسداران، هروی، استاد حسن بنا)

۵. آقای جمشیدنژاد ۰۹۱۲۳۳۶۳۲۴۷
(محدوده شمال غرب تهران)

۶. خانم صابونچی ۰۹۳۶۶۷۷۰۶۶۹
(محدوده میدان خراسان)

پایان پیام

مشاهده بیشتر

احسان میرزائی

احسان میرزایی - کنش‌گر مستقل محیط زیست - حامی حقوق کودکان - داوطلب امداد در سیل و زلزله - کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه - کارشناس ارشد روابط‌عمومی - موسس مدرسه طبیعت طهران - مشاور فرهنگی محیط‌ زیستی - ایده‌پرداز کمپین‌های فرهنگی-محیط‌زیستی: کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... - اولین مروج تخصصی سبک زندگی سبز به زبان فارسی - #احسان_میرزائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا