خانه سبزسبک زندگی سبزکشاورزی خانگی

طراحی بالکن سبز

تاثیر فضای سبز در سلامت روح و روان

مهم‌ترین چیزی که مواهب مادی و معنوی زندگی را در کام ما شیرین و لذت‌بخش می‌کند، نعمت سلامتی است.

مجله سبک زندگی سبز، هانیه بوذری: افزایش جمعیت و رشد شهر نشینی باعث شده که شهرها با کمبود فضا مواجه شده و آپارتمان نشینی افزایش یابد. فطرت انسان به گونه‌ای آفریده شده که توانایی‌های بسیاری دارد و این توانایی‌ها بدون ارتباط با زیبایی‌های طبیعی به افسردگی و خمودی می‌گراید و در عوض با بهره‌مندی از فضای سبز خلاقیت‌های انسان شکوفا می‌شود.

مطالعات نشان می دهند که وجود فضای سبز از لحاظ روانی و فیزیولوژیکی می‌تواند تأثیرات مثبتی همچون سلامت جسمانی، آرامش روان، بازده کاری بیشتر و کیفیت زندگی برتر را دربر داشته باشد.

به علاوه، زندگی در فضای سبز سبب کاهش تاثیرات منفی ناشی از استرس می‌شود. استرس طولانی مدت تأثیرات خطرناک و جدی بر همه‌ی اعضای حیاتی مانند قلب وعروق خونی بر جای می‌گذارد. بنابراین بیایید با کمترین هزینه حتی در محدود ترین جای ممکن، فضایی دلنشین و سبز به محیط زندگی‌مان هدیه کنیم؛ در ادامه چند پیشنهاد کاربردی برای شما داریم.

ایجاد باغچه در بالکن آپارتمان

زندگی در آپارتمان و نداشتن حیاط و فضای مناسب برای درست کردن باغچه به این معنا نیست که برای همیشه خودمان را از داشتن باغچه‌ای رنگارنگ محدود کنیم.

از همین امروز دست به کار شوید و بالکن خانه‌تان را به یک باغچه‌ی باصفا تبدیل کنید.

مهم نیست بالکن شما چند متر است، مهم این است که حتی در کوچکترین بالکن جهان هم یک باغچه‌ی شاداب و پرگل بسازید. در این بخش ما به شما کمک می کنیم تا از محیط‌های کوچک‌تان نهایت استفاده را داشته باشید.

مدل اول: باغچه‌ی عمودی بسازید

اگر فضای بالکن شما امکان مانور نمی‌دهد و مجبور هستید برخی از وسایل‌تان را در این فضا نگه دارید، یک باغچه عمودی بسازید. از دیواره‌های مشبک کمک بگیرید و گلدان‌ها را درون آن قرار دهید. درست همانند نصب یک تابلوی نقاشی به دیوار، می‌توانید گیاهان خاصی را نیز روی تابلو نصب و از دیوار آویزان کنید.

استفاده از گل‌های رونده و پیچک‌ها مانند پوتوس، پپرومیا، انواع رز و… نیز ایده‌ی بسیارمناسبی است.

  مدل دوم: رنگ بازی کنید

در انتخاب گیاهان و گلدان ها دقت کنید؛ مهم‌ترین نکته‌ای که می‌تواند باغچه کوچک شما را در بالکن‌تان چشم نواز و جذاب کند هارمونی رنگ‌هایی است که از آن بهره می‌گیرید.

تا می‌توانید از رنگ‌های شاد و تند استفاده کنید، می‌توانید از گلدان‌های لعابی و سفالی استفاده کنید که در برابر سرما و گرما هم مقاومت بیشتری دارند.

نگهداری و آب‌یاری گل‌های فصلی برای رسیدن به رشد کافی و تا شکوفه دادن نیاز به دقت و حوصله بیشتری دارد؛ اگر نگران وقت خود هستید به جای آن‌ها از بوته‌هایی استفاده کنید که به نگهداری کمتری احتیاج داشته باشند.

مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا