سبک زندگی سبزقرار سبزکمپین‌ها

راه و رسم زندگی شرافتمندانه

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: گویا انسان امروز درگیر و گرفتار روزمرگی‌هایی شده‌ است که از جنس تاریخ و تمدن خودش نیست، سبک زندگی ما نسبت به پیشنیان تغییرات مثبت و منفی زیادی داشته است؛ اما سیاره زمین در برابر زیاده‌ خواهی‌های ما دیگر تاب تحمل ندارد، گرمایش جهانی زمین و تغییر اقلیمی، نتیجه فعالیت‌های سودجویانه و منفعت طلبانه‌ی انسان است.

چه کسی گمان می‌کرد که تامین نیاز‌های اولیه‌ی زیستی انسان یک روز به اصلی ترین دلایل تخریب محیط‌زیست تبدیل شود؟! نیاز‌هایی که دست‌مایه‌ی کاپیتالیسم شد تا عده‌ای اندک برای رسیدن به سود و اهداف خود، جهانیان را در گناه بزرگ خود (تخریب زمین) شریک کنند.

آیا وقت آن نرسیده که لحظه‌ای توقف کرده و اندکی تامل کنیم، آیا نباید در پس گرداب مصرف‌گرایی و تجمل گرایی، صنعت_فرهنگ و بت وارگی کالا، از خود بیگانگی و تک ساحتی شدن انسان، ترور تبلیغاتی و استعمارگری بازار و کالا در جهان امروز، در پی تغییر خودمان باشیم؟

پیشنهادی برای تغییر

ما با کمپین #زندگی_شرافتمندانه برای سلامتی زمین و برای رهایی انسان از ناپاکی‌ها تلاش می‌کنیم. شاید این کمپین یکی از ده‌ها کمپین رهایی بخشی باشد که شما با آن برخورد می‌کنید؛ با هر کدام همراه شوید خوب است، نتیجه‌ی کار مهم است.

پس ما به شما صرفا یک پیشنهاد فرهنگی_محیط‌زیستی برای گام نهادن در مسیر سبک زندگی سبز و تفکر محیط‌ زیستی ارائه می‌کنیم و در ادامه راه همراهتان هستیم.

اهداف کمپین #زندگی_شرافتمندانه 

  • پاسداری و حراست از داشته‌ها و ارزش‌های خرد و کلان تاریخی و فرهنگی‌ ایران زمین، در مقابل جهانی شدن و دیگر جریان‌های تهدید کننده فرهنگ و خرده‌ فرهنگ‌های مردم و اقوام ایران.
  • ترویج سبک زندگی سبز و تفکر انتقادی، در تقابل با سبک زندگی تجملاتی و مصرف‌گرایی، بی مسئولیتی، سطحی نگری و منفعت‌ طلبی صرف؛
  • ایجاد تعادل و توازن میان نیازهای زیستی_فرهنگی خودمان و توان و ظرفیت طبیعت و سیاره زمین، پاس‌داشت آیین و سنت‌های تاریخی و باستانی ایران زمین به شیوه سنتی و به دور از حواشی غیر اخلاقی، ساختگی و آسیب به طبیعت؛

محورهای پیشنهادی کمپین زندگی شرافتمندانه

مجله گیچ gich.ir: در این بخش سعی شده برخی نقد‌های وارد به سبک زندگی امروز را در قالب پیشنهادی سبز به شما ارائه کنیم؛ امیدواریم شما با توجه به توانایی، انعطاف‌پذیری، میزان پذیرش و همراهی خانواده و اطرافیان‌تان، یک یا چند پیشنهاد ارائه شده را در کنش خود مد نظر داشته باشید و رفته رفته آن را به عادتی در خانه و خانواده خود تبدیل کنید.

یعنی تلاش کنید تا این پیشنهادات در طول سال و تمام عمرتان ملکه ذهن‌ شما باشد و آن را انجام داده و ترویج کنید؛ شک نداشته باشید که در این راه نقش موثری در بهبود وضعیت فرهنگ و محیط‌زیست خواهید داشت.

نکته: به دیگران هم بگویید که ما نمی گوییم اصلا و کلا آب، برق، گاز و… مصرف نکنیم؛ بلکه می‌گوییم از نعمات و برکات الهی که در طبیعت وجود دارد و امکانات و وسایل موجود به درستی و به اندازه‌ی رفع نیاز استفاده کنیم، جوری که کمترین تهدید متوجه جامعه و سیاره زمین شود.

۱٫ ترویج ساده زیستی و احیای آیین‌های کهن ایرانی؛ توجه به دانش بومی و سنتی،‌ نشستن پای صحبت گیس سفد‌ها و ریش سفید‌ها ( زنده‌یاد دکتر فرور)؛

در آداب، رسوم و سنت‌های روستا و شهر خود جست‌ و جو کنیم و آن خرده فرهنگ‌های زیبا که فراموش شده است را زنده کنیم. برای پیوند دوباره با فرهنگ و تاریخ گذشته خود تلاش کنیم و سبک معماری، غذا ها و لباس‌های سنتی را احیا کنیم.

۲٫ خانه تکانی سبز؛ وسایلی که در طول سال استفاده نشده را به دیگران که نیاز دارند ببخشیم یا بفروشیم.

اگر وسایلی مانند مبل و صندلی خراب شده‌اند یا اسفنج‌شان خراب شده سریع در پی خرید مبل و صندلی جدید نباشیم و آن‌ها را تعمیر کنیم.

در شستن لباس و کلا کار‌های نظافتی تا جای ممکن از مواد شوینده و وایتکس کمتری استفاده کنیم.

مراقب باشیم آب هدر نرود و هر اقدامی که به نظر شما می آید تا یک خانه تکانی سبز داشته باشیم.

۳٫ خرید سبز؛ قبل از هر خریدی، نیاز واقعی خود را به آن کالا یا محصول بسنجیم و بعد با انتخاب بهترین گزینه خرید کنیم.

مقاومت خود را در مقابل تبلیغات رسانه ‌ها و تعریف‌های دیگران در مورد برخی کالا‌های غیر ضروری بالا ببریم و پول خودمون رو حفظ کنیم.

اگر لباس نو و مناسبی داریم آیا لازم است که باز بریم لباس بخریم!؟ تا جای ممکن همراه خود کیسه پارچه ای، ساک خرید با دوام، کیسه های پلاستیکی چندبار مصرف شده ببریم تایک خرید سبز انجام داده دهیم.


۴٫ سفر سبز؛ هوشیار و آگاه باشیم که تا حد ممکن از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم و یا از خودرو خود به صورت اشتراکی با خانواده و فامیل بهره ببریم.

مطالبه‌گری در حوزه وسایل حمل و نقل عمومی را بالا ببریم.

پیش از سفر شرایط آب و هوایی و ترافیکی جاده را جویا شویم، از امکانات نقشه و مکان یاب تلفن همراه برای یافتن مسیر استفاده کنیم و هر روشی که منجر به سفری سبز می‌شود.

اگر قصد ثبت نام در تور داریم به نحوه‌ی برگزاری آن دقت کنیم. برای ترویج این بخش هشتگ #گردشگری_شرافتمندانه رو زیر پست‌های که منتشر می‌کنیم بنویسیم.

۵٫ غذای سبز؛ توقعات را در دید و بازدید ها پایین بیاوریم، اگر میهمانی‌ها صرفا با یک نوع غذا برگزار شود آسمان به زمین نمی‌آید!

در پخت غذا کمتر از گوشت قرمز استفاده کنیم، حجم غذا را با تعداد نفرات دقیق محاسبه کنیم که دور ریز نداشته باشیم.

حبوبات و #سبزیجات بیشتری مصرف کنیم و از سرخ کردنی‌ها، غذای رستوران و فست فود‌ ها بپرهیزیم.

سفر به طبیعت را با رفتن به رستوران اشتباه نگیریم(شمال برای جوج زدن نیست). از خریداری و همراه داشتن ظروف مسافرتی پایدار (غیر یکبار مصرف) و پیکنیک یا اجاق گاز کوهنوردی کوتاهی نکنیم.

در پخت غذا آرامش داشته باشیم و بگذاریم غذا با شعله کم به آرامی جا بیفتد و هر روشی که برای غذای سبز به نظر شما می‌رسد.

شاید یکی از مهم‌ترین خواسته‌ و پیشنهاد ما #نذری_سبز باشد، در محرم و ماه رمضان از ظروف یک بار مصرف استفاده نکنیم، دست به دست هم بدیم مانند گذشته از ظروف پایدار استفاده کنیم و و آن‌ها را بشوییم.

۶٫ دید و بازدید سبز؛ مناسبت‌های مختلف ملی،‌آیینی و… بهترین فرصت برای صحبت در مورد معضلات موجود محیط‌زیستی و ترویج سبک زندگی سبز بین بستگان است.

همدیگر را در گروه‌ها و کانال‌های محیط‌زیستی دعوت کنیم، سایت‌های محیط زیستی را به هم معرفی کنیم.

از تجربه‌هامون برای هم بگیم و هر ترفندی که باعث میشه یه دید و بازدید سبز داشته باشیم.

۷٫ اقدامات سبز؛ برای اقامت در طبیعت از خانه غذا و آب جوش ببریم، اگر مدت زیادی اقامت داریم پیکنیک و اجاق کوهنوردی همراه داشته باشیم.

بعد از تفریح و تفرج در طبیعت با دستکش زباله‌های روی زمین را جمع کنیم و از منطقه خارج کنیم.

حواسمون باشه اگر فردی از روی نادانی در حال آسیب رساندن به طبیعت بود او را با زبان خوش راهنمایی کنیم و…

در طول سال چندین بار در برنامه‌های فرهنگی و محیط زیستی شرکت کنیم، مخصوصا در کنفرانس‌ها و کارگاه‌های متعددی که برگزار می‌شود شرکت کنیم و سواد محیط‌زیستی خودمون رو بالا ببریم.

۸٫ تجربه‌ی سبز؛ به خودمان و کودکان فرصت دوستی و پیوند دوباره با طبیعت را بدیم.

درختان بومی منطقه‌ی خود را بشناسیم و در طرح‌های اصول که با هدف درختکاری و درختداری برگزار می‌شود، شرکت کنیم؛

مسئولیت نگهداری از گل و گلدان را در خانه بپذیریم، سبزیکاری کنیم.

در طرح‌هایی مانند جمع آوری در بطری مشارکت کنیم.

۹٫ تصمیم سبز؛ ببینیم که تصمیم‌ها و انتخا‌ب های ما چه تاثیری بر محیط‌زیست می‌گذارد؟

همراهی با یک سمن محیط‌زیستی، یک گروه فرهنگی و هم‌نشینی با انسان‌های فرهیخته و دانا؛

تصمیم به ایجاد تغییر فردی و مفید بودن برای زمین و هر تصمیمی که شما می‌توانید بگیرید برای بهتر شدن.

۱۰٫ تفکر سبز؛ فکر کنیم که چطور میشه شئونات مختلف زندگی رو با محیط‌زیست و طبیعت همسو کرد.

در معاملات و روزمرگی‌های زندگی منافع محیط زیست، طبیعت و حیوانات را نیز در نظر بگیریم.

۱۱٫ رفتار سبز؛  به عنوان یک کنشگر یا حامی محیط‌زیست، دیگران باید از دیدن رفتار ما متوجه گرایش ما بشوند.

از ظروف یک‌بار مصرف استفاده نکنیم، لیوان دائمی همراه داشته باشیم.

موقع ظرف شستن، وضو گرفتن و استحمام از آب و مواد شوینده کمتری استفاده کنیم.

در زندگی خود نقش کمتری به پلاستیک بدیم و هر رفتاری که برخواسته از تفکر سبز باشد.

۱۲٫ رانندگی سبز؛ با خودروی خود تا عمق طبیعت رانندگی نکنیم.

از رودخانه و جوی آب با خودرو رد نشیم.

در روستاها و میان‌گذر‌های جنگلی و طبیعی آهسته و با احتیاط برانیم که با حیوانات اهلی و وحشی تصادف نکنیم.

چند کیسه پایدار و دائمی داشته باشیم و زباله‌های داخل خودرو را در آن جمع کنیم.

از رانندگی در مسیر‌های نامتعارف و طبیعی خودداری کنیم.

از شست و شوی خودرو با آب چشمه، رود و قنات در طبیعت خودداری کنیم و هر نکته‌ای که به ذهن شما می رسد. 

و هر آنچه که از نظر اخلاقی و انسانی، فرهنگی و اجتماعی باعث اعتلای فضیلت‌های شخصیتی و ایجاد پایداری و توازن در طبیعت می‌شود.

فرایند و فرمول تغییر فردی

افراد زیادی هستند که قصد دارند جهان را تغییر دهند، اما نمی توانند. ما معتقدیم که تغییر باید از خودمان شروع شود، حتی اگر کوچک باشد. 

در مورد فرایند و فرمول تغییر فردی بیشتر بخوانید.

پی‌نوشت:

۱. این کمپین یک پیشنهاد برای زندگی شرافت‌مندانه است، کسی مجبور به همراهی و پیروی نیست اما آیا واقعا کسی هست که نخواهد شرافتمندانه زندگی کند؟

۲. در این راه پایداری و استمرار داشته و شجاع و جسور باشید و در مقابل حرف سرد اطرافیان مقاومت کنید.

احسان میرزائی

جمعه – ۱۷ – دی -۱۳۹۵ ساعت: ۲۳:۲۵

ویرایش دوم: جمعه – ۳۰ – آذر – ۱۳۹۷ ساعت: ۱۳:۰۶

ویرایش سوم: سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰

مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. با سپاس فراوان از تلاش های ارزشمند و کوششهای بی دریغ شما و همکاران تان در راه آگاهی و نگهداری از محیط زیست بیمار ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا