اخبار سبزترجمه‌ی مقالهیادداشت‌ها

رکورد غلظت دی‌اکسید‌کربن در جو زمین شکسته شد

دی‌اکسید‌کربن منتشر شده در جو برای همیشه از مرز ۴۰۰PPM عبور کرد!

Brian Kahn for Climate Central, part of the Guardian Environment Network

Wednesday 28 September 2016 10.00 BST

مترجم: ناعمه اعلایی
دانشجوی محیط زیست

سال ۲۰۱۶، سالی که غلظت دی‌اکسید‌کربن منتشر شده در جو، رسما مرز ۴۰۰PPM  را رد کرد و بر اساس مطالعات غلظت دی‌اکسید‌کربن همچنان بالاتر از ۴۰۰PPM ثابت خواهد ماند!

photo_2016-10-03_18-18-13

به گفته دانشمندان، اکنون ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بعید است سطح دی‌اکسید‌کربن، در طی زندگانی ما به زیر ۴۰۰PPM سقوط کند. در ماه سپتامبر میزان دی‌اکسید‌کربن  جذب شده از جو، به دلیل گذر از یک تابستان پر گیاه در نیم‌کره شمالی افزایش داشت و در پایین ترین سطح قرار گرفت؛ اما در ادامه با شروع فصل پاییز، ریزش برگ گیاهان و تجزیه آن‌ها، دی‌اکسید‌کربن ذخیره شده در گیاهان بار دیگر به جو بر می‌گردد، که درنتیجه افزایش مقدار جوی CO2 را به دنبال دارد.

فعالیت‌های بشر از زمان انقلاب صنعتی باعث انتشار بیش از حد دی‌اکسید‌کربن در جو شد، طوری که جذب این میزان از دی‌اکسید‌کربن خارج از توان جذب گیاهان و خاک بود، بنابراین تعادل و توازن میزان انتشار و جذب CO2 در جو زمین از بین رفت. اکنون سطوح دی‌اکسید‌کربن بالاتر رفته و همراه آن، دمای جهانی و دیگر اثرات تغییر اقلیم تشدید شده اند.   

حتی اگر جهانیان از فردا دیگر دی‌اکسید‌کربنی منتشر نکنند، همان مقداری که از قبل منتشر شده، دهه‌های زیادی در جو باقی خواهد ماند.

دی‌اکسید‌کربنی را که به جو وارد کرده ایم، دمای جهان را از زمان انقلاب صنعتی حدود ۱.۸ فارنهایت بالاتر برده است. امسال، با ورود به دنیای ۴۰۰PPM، گرم ترین سال ثبت شده نیز خواهد بود.

سیاره زمین در حال نزدیک شدن به مزر گرمایش ۱.۵ سانتی‌گرادی است، معیار سنجش کلیدی توافقنامه پاریس در سال گذشته.

هرچند علائم امیدوارکننده‌ای برای اقدام رهبران جهان در راستای کاهش انتشارات گازهای گلخانه‌ای وجود دارد، این اقدامات باید طبق برنامه‌ای شتاب‌زده به وقوع بپیوندند تا مانع از گرمایش ۲ درجه ای شوند. سطحی که توسط سیاست گزاران به عنوان مرز امن تغییر اقلیم تعریف شده است. حتی اگر دنیا این مرز گرمایش را به رسمیت بشناسد، آینده سیاهی برای جزیره‌های کم ارتفاع و نتایج جدی را در سراسر جهان رقم خواهد زد؛ از امواج گرمای شدید و خشکسالی گرفته تا سیل‌های ساحلی و انقراض بسیاری از جزایر مرجانی.

نتایج یافته‌های جدید هشداری جدی است، که اگر به آن توجه نکنیم، خیلی زود به آینده ناپایدار‌تر نزدیک می‌شویم.

منبع: گاردین

ویراستاری: احسان میرزائی

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن