شایعه‌ی هارپ و تکنیک‌های مقابله با شایعه

آیا تکنولوژی هارپ باعث تغییرات آب و هوایی و خشکسالی ایران است؟

 

احسان میرزائی: این روزها پیامی بدون سند و منبع موثق، در رابطه با علت تغییرات آب و هوایی ایران و خاورمیانه بین کاربران فضای مجازی دست به دست می‌شود؛ نگارنده ناشناس آن پیام کذب، مدعی شده که تغیرات اقلیمی (خشک‌سالی، نباریدن باران و برف و…) به واسطه تلاش دشمنان ما، صرفا در ایران و خاورمیانه به وقوع پیوسته است!
در حالی که محققان در پژوهش اخیر خود ثابت کرده اند که میانگین افزایش درجه گرما در قطب شمال، نسبت به گرمایش جهانی در سایر نقاط سیاره زمین ۲برابر بیشتر است و سرعت ذوب شدن یخ سطح دریای منجمد شمالی پیش از فرا رسیدن بهار آنقدر زیاد است که چرخه حیات در ۱۹ منطقه مورد مطالعه با خطر جدی روبرو شده است.

آیا دشمنان ما با یخ‌های قطب شمال هم پدر کشتگی دارند که باعث ذوب‌ آن می‌شوند؟

به نظر می‌رسد پژوهش بالا ثابت می‌کند که گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی صرفا در ایران و خاورمیانه رخ نداده است و نگارنده‌ی آن پیام کذب، ادعایی بی پایه و اساس مطرح کرده است و صرفا به دنبال انحراف اذهان و فریب افکار از حقیقت است.
امروز بسیاری از جانداران سیاره زمین و از جمله خرس‌های قطبی به دلیل تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در خطر انقراض هستند، بهتر است به جای ترویج توهم توطئه* و فرافکنی، مسئولیت‌های خود را در قبال حفظ سلامت، پایداری و توازن سیاره زمین بپذیریم و به آن عمل کنیم؛ د

ر زندگی فردی و خانوادگی خودمان سعی کنیم در مصرف نان، غذا، میوه، سبزیجات و انرژی زیاده روی و اسراف نکنیم. پس لطفا هر پیامی را بدون بررسی منبع موثق، صحت و سقم آن باور نکنید.

 

تکنیک‌های مقابله با شایعه و خبر کذب در فضای مجازی:

 

۱. هر پیامی را که منبع موثق ندارد باور نکنید، حتی اگر همراه با لینک بود، با دقت و حساسیت تاریخ انتشار خبر را چک کنید و حداقل لید خبر را بخوانید و عکس‌ها را با دقت ببینید. تا جای ممکن به منبع اصلی خبر که یک خبرگزاری (به نقل از خبرگزاری ایسنا، ایرنا، مهر و …) است برسید و لینک‌های مرتبط آن خبر را مطالعه کرده و از پیشینه‌ی خبر مطلع شوید.
۲. فردی که در گروهی مبادرت به انتشار پیام بدون منبع می‌کند موظف است منابع موثق آن را استخراج کرده و در اختیار اعضای گروه قرار دهد، این رفتار پسندیده، احترام به حقوق یکدیگر است.
۳. به هر پیامی به نام ائمه اطهار، علما، دانشمندان، بزرگان، پادشاهان، فیلسوفان، شاعران، نویسندگان، هنرمندان، تاجران، استادان، دکترها، مهندس‌ها و… چه ایرانی و خارجی که در شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی منتشر می‌شود اعتماد نکنید. حُسن شهرت یک نفر، شگفت انگیزی و خارق‌العاده بودن، جایگاه، بزرگی و عظمت و… ملاک صحت و سقم پیام منسوب به وی نیست.
۴. منابع موثق را چطور پیدا کنیم، حقیقت آن است که در فضای مجازی (اینترنت) نباید به هر اطلاعاتی اعتماد کرد، مخصوصا در مورد اطلاعات پزشکی که باعث خود درمانی و تشدید بیماری می‌شود، در هر شرایطی بهترین راه درمان مراجعه به پزشک است. اما برای کشف صحت اخبار بهتر است خبر مورد نظر را گوگل کنید، شما باید به عنوان یک کاربر پویا از تکنیک‌های جستجوی حرفه ای در گوگل و… آگاه باشید، این تکنیک‌ها را همین حالا گوگل کنید.
۵. یکی از راه‌های کشف صحت و سقم عکس‌ها از طریق موتورهای جستجوگری مانند گوگل است، شما به راحتی می‌توانید خود عکس را جست‌و‌جو کنید، تا به منبع اصلی برسید و اطلاعات درست آن را مطالعه کنید.
۶. آخرین راهکار؛ اگر واقعا فکر می‌کنید که باید برای محیط‌زیست قدمی بردارید و حتی اگر شده در فضای مجازی کاری کنید به سایت های محیط‌زیستی موثق و خبرگزاری‌هایی که در حوزه محیط‌زیست فعالیت می‌کنند سر بزنید و اخبار آن‌ها را با ذکر منب (لینک فعال و مستقیم) بازنشر دهید. (احسان میرزائی)


متن شایعه منتشر شده در فضای مجازی

این پیام به هیچ‌وجه مورد تایید ما نیست، صرفا جهت اطلاع و ارزیابی شما مخاطب گرامی بدون دخل و تصرف ارائه می‌شود:

[Forwarded from سعید]
دلیل عدم بارش باران و فاجعه عدم بارش باران چیست.⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️

???چراهیچ کس تحقیقی نمیکند،چراهیچ کس مشکوک نمیشود!!!خواندن این مقاله وبه اشتراک گذاشتن آن به سرنوشت شما وفرزندان شماپیوندمیخورد:
?جنگ آب و هوایی حقیقت داردآن را جدی بگیرید?

آیاتاکنون از خودتان پرسیده اید که چرادرایران به یک باره و ظرف مدت تنهاده سال بسیاری ازرودخانه ها،تالابهاودریاچه های ماخشک شدند؟!چگونه زاینده رود،ارومیه،گاوخونی،پریشان،بختگان،حورالعظیم، هامون وصدهااکوسیستم دیگر ازپهنه جغرافیایی ایران ناگهان ناپدیدگشتند؟
اگراین پرسش راازیک استاددانشگاه دررشته محیط زیست بپرسیدبی درنگ خشکسالی وسدسازیهای اشتباه وچاههای غیرمجازراعامل چنین وضعی میداند،
زیرانگاهش فراترازمعلومات دانشگاهی اش نیست اگرچه بی تردید سدسازیهاوحفرچاههای عمیق هم سهمی درایجاداین وضع دارند.
امابه عنوان یک روزنامه نگارهمواره برایم این پرسش مطرح بوده که چراسالهاست زمستانها بهارشده اند وزمین وآسمان ایران بابرف بیگانه شده است!
اگراین وضع درسراسردنیاحاکم بودجای تعجب نداشت امابه گونه ای مشکوک این تغیرات تنهادرپهنه ایران وپیرامون آن به چشم میخورد.
اگرگرمایش جهانی زمین عامل این فاجعه است چرادراروپا وآمریکاشاهد فاجعه ای در این ابعادنیستیم!
چراهنوز دردنیا زمستانهابرف میباردامادرایران باران هم نمیبارد.
پیش ازاین میدانستم که بااستفاده ازفناوریهای نوین میتوانندابرهارا بارورکرده وسبب بارش آنهاشوند.
ازخودم میپرسیدم که آیاعکس این موضوع نیزامکان پذیراست؟
یعنی ممکن است دشمنان ایران توانسته باشنددریک نبردپنهان سبب ناباروری ابرهاوگرمایش منطقه ای خاص اززمین شوند؟
تا اینکه در ۲۶بهمن ۹۳در روزنامه همشهری مقاله ای رادیدم که دقیقا وجودچنین فناوری ای راتائیدمیکرد.
شگفت آنکه مقاله ازقول گاردین نقل قول کرده وبه دست داشتن سی آی ای درتغیرات اقلیمی جهان اشاره داشت،
پس ازخواندن مقاله توقع داشتم واکنش محافل علمی نسبت به آن پیگیرانه باشد.
امامتاسفانه جامعه ماکه همواره به شنیدن وپذیرش خبرهای سطحی وروزمره عادت دارداصلانفهمید چه مطلب حیاتی ای گفته شده است.
روزنامه هاکه همیشه غرق درگیریهای حزبی وجناحی هستندازکناراین مطلب گذشتندودانشمندان ماهم که معلوماتشان محدودبه ترمهای دانشگاهی میباشدچون سوادفنی وسیاسی برای درک موضوع رانداشتندخودشان رابه نشنیدن زدندودرنهایت چون حرفی برای گفتن نداشتند این موضوع راشایعه ای بیش ندانستند.
حتما ساده لوحان توقع داشتندآنهایی که به چنین فناوریهای هولناکی دست یافته اندخودشان بیایندواعلام کنندکه نابودی دریاچه ها وبیابان شدن ایران ازجانب ماست!
حتی کسی به خودش زحمت نداددراینباره کوچکترین تحقیقی بکند ومتاسفانه صداوسیمانیزسکوت پیشه کرد.
آیاسلاحی ازاین ویرانگرتربرای نابودی یک کشوروجوددارد؟روستاهادراثرخشکسالی تخلیه وکشاورزی نابودمیشودشهرهامملوازجمعیت غیرمولدومصرف کننده خواهدشدودولت ناچارخواهدبودبرای سیرکردن شکم این جمعیت گرسنه تمام ذخایرارزی خودرابه واردکردن موادکشاورزی ازخارج اختصاص دهدواین یعنی بربادرفتن استقلال مملکت وهمان خواست دشمنان ایران.
حتی ده هابمب هسته ای و جنگ کلاسیک نمیتواندچنین تخریبی برای کشور به بارآورد.
هموطن من!جنگ آب وهوایی حقیقت دارداین راخودخارجیهامیگویندجالب آنکه دنیابه ماهشدارمیدهداماخودماانگارنه انگار.
کافیست تادرهمین اینترنت به پژوهشی درباره آن دست بزنیدتاازلابلای شایعات، حقایق هولناک آن رادریابید.
تحقیق کنید پروژه وسلاح هارپ که توسط آمریکاساخته شده است چیست وچگونه میتواندبطورهدفمندتنهابخشی اززمین رادچارخشکسالی نماید.
به جای آنکه خودتان راباجک سرگرم کنیدسرتان رابلندکنید
ببینیددور وبرتان چه میگذردآنهادرحال کشتن شماوفرزندان شماهستند
?وقتی آب نباشدشماخواهیدمرد?
آب حمام ودستشویی شماسرانجام روزی قطع خواهدشدآنگاه دیرخواهد بودتابفهمیدبرسرشماچه آورده اند.
آنگاه دیگرفایده ای نخواهدداشت اگربفهمی درزمستان چرا دیگربرفی نمیباردودربهارچرابایدکولرهایتان راروشن کنید.
امیدوارم کمیسیون امنیت ملی مجلس متوجه مسئولیت حیاتی خودگشته ودراینباره گروهی رابرای تحقیق تشکیل دهد.
تنهاباگفتن این جمله که شایعه است مسئولیت ازگردن مسئولان محترم رفع نخواهدشد.
حتی اگریک درصداحتمال حقیقت دراینباره وجودداشته باشدوظیفه مسئولان این است که این یک درصدراجدی بگیرندودراینباره تحقیق کنند.
بی آبی وزیر وگدانمیشناسدهمه ایرانیهاازنماینده مجلس گرفته تادکترو کارگر ورفتگردرخطرند.
شمانیزمیتوانیدبااشتراک گذاشتن این مطلب مهم سهمی درنجات خود وکشورتان داشته باشید.منتظرروزی نمانیدکه وزیرامورخارجه مان برای مذاکره درباره رفع تحریم آب به ژنو برود.
باورکنیداگرجدی نگیریدآن روز دیریازودفراخواهدرسید.،

لطفا به تمام گروهها انتشار بدین تا مردم بفهمن دلیل عدم بارش باران و خشکسالی ایران در این چند سال اخیر چیست❌❌❌❌⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️


 

*توهم توطئه می‌گوید عامل و باعث هر اتفاقی در ایران در خارج از کشور و با مدیریت دشمنان ایران است.

پی‌نوشت:‌ نگارنده در مورد وجود یا عدم وجود چنین تکنولوژی‌ای ادعایی ندارد، بحث این است که عاقل باشیم و هر رویدادی را به عوامل ناشناخته نسبت ندهیم!

گیچ یعنی چی؟
گیچ نام یک درخت است که در بخش شرقی زاگرس منقرض شده، ما قصد دارم گیچ را احیا کنیم.
به کانال تلگرامی #گیچ بپیوندید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس