خانه سبزسبک زندگی سبز

راه و روش دفن پسماند تر خانگی

پسماند تر را چطور و کجا دفن کنیم؟ ‌

مجله گیچ gich.ir احسان میرزایی: یکی از اقدامات و راهکارهای تاثیرگذار در کاهش ردپای کربن ابتدا تلاش برای تولید کمتر زباله یا پسماند و سپس مدیریت پسماند خانگی است.

پیرو پست‌های آموزشی در خصوص تولید کمپوست که در مجله گیچ gich.ir منتشر شده است در این یادداشت به چند نکته در خصوص راه و روش دفن پسماند تر خانگی می‌پردازیم.


میزان رطوبت پسماند تر و شرایط آب و هوایی در چگونگی و کیفیت پوسیدن پسماند تر خیلی مهمه، مخصوصا که یک گام مهم و اساسی برای این کار دفن کردن پسماند به صورت #تر است، یعنی دوستان تلاش کنند که ابتدا پسماند رو تر دفن کنند یا از دیگر روش‌ها مانند ورمی کمپوست، گلدان، بشکه استفاده کنند.

این را گفتم چون برخی از دوستان از روش خشک کردن پسماند و سپس دفن استفاده می‌کنند و در این کار رطوبت مورد نیاز پسماند برای پوسیدن رو می‌گیرند، به هر حال باید بدانیم که قدم گذاشتم در سبک زندگی سبز زحمت دارد و اگر توانایی یا شرایط پذیرفتن مسئولیت‌های مربوطه را نداریم، ابتدا به فکر زیرساخت‌های لازم باشیم.

اما پسماند تر را کجا دفن کنیم؟

اگر روش دفن را انتخاب کردید بهتره که دفن پسماند تر در مزرعه، باغ یا باغچه انجام بشه، نه در طبیعت، به چند دلیل:

۱.طبیعت نیازی به این لطف ما ندارد… یعنی خیال نکنیم با این کار لطفی در حق طبیعت کردیم، همین که در طبیعت ردی از خودمان باقی نگذاریم و زخمی به زخم‌هایش اضافه نکنیم کافی است.

۲.برخی از سموم دفع آفت و روغن‌ها که برای پایداری میوه استفاده شده هنوز در پوست میوه‌ها وجود داره و این نباید با خاک بکر مخلوط شود (شاید یکی بگه حالا یه بار اشکال نداره، اما هدف اینه که #رفتار_درست ترویج بشه)

۳.ممکن است حیوانات به خاطر بوی پسماند زمین را حفر کنند و پسماند رو کلا بیرون بریزند و از آن تغذیه کنند…

۴.ممکن است هسته‌ی میوه‌ها فرصت رشد پیدا کنند و به این ترتیب یک گونه‌ی غیر بومی در آن محل رشد کند…

۵.برخی حشرات مانند آنچه که در عکس می‌بینید (تخم‌گذاری یک حشره روی آلبالو) با این کار وارد طبیعت می‌شوند و این خوب نیست…

پس بهتره در گوشه‌ای از مزرعه، باغ یا باغچه فضایی رو با توجه به میزان پسماند تر و روشی که قراره کمپوست تولید بشه انتخاب کنیم و شرایط رو برای پوسیدن پسماند فراهم کنیم.
‌ ‌

احسان_میرزائی جمعه – ۱۴ – تیر – ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۱

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن