جامعه سبزسبک زندگی سبز

دلایل محمد درویش در مخالفت با آتش افروزی در طبیعت

ریزوبیوم‌ها و باکتری‌های مفیدی خاک

مجله گیچ gich.ir: آتش روشن کردن در طبیعت برای برخی از افراد که به هر اسمی و هر عنوانی وارد طبیعت می‌شوند (مخصوصا سیزده به‌ در) به یک عادت و سنت تبدیل شده است.

آن‌ها برای پخت و پز آتش روشن می‌کنند، در حالی که روش‌های ایمن‌تری هم برای پخت و پز وجود دارد. روش‌هایی که به مراتب آسیب کمتری برای طبیعت دارد.

برنامه یه روز تازه

برنامه‌ای تلویزیونی پخش شده از شبکه پنج سیما که در بخشی از آن به مسئله‌ی آتش روشن کردن روی زمین پرداختند. نکته‌ی جالب داستان اینجا است که اشاره‌ی مجری به پیامکی است که سید محمود احمدی کنش‌گر محیط‌‌زیست برای برنامه ارسال کرده بوده ست.

چرا روی چمن آتش روشن کردن؟

رونقی مجری برنامه یه روز تازه: صبحتون به خیر باشه، ان شاء الله که زندگیتون هر روز بهتر باشه و ایام خوشی رو تجربه کنید. یه پیامکی آمده بود و اونم این بودش که چرا در بخش صبحانه در طبیعت‌تون روی چمن آتش روشن کردن و طبیعت رو به آتش کشیدن؟

واقعیتش اینه که این طور نیست اصلا، فکر می‌کنم حامد توسلی خودش خیلی بیشتر از خیلی از ماها دغدغه طبیعت رو داشته باشه و داره، یک بار توی یکی از برنامه‌هاش هم توضیح داد که چکار می‌کنه و چجوری داره این آتش رو روشن می‌کنه…
یک بستری حتما اون زیر فروهم می‌کنه که به طبیعت آسیبی نرسه ولی خوب اون بتونه آتشش رو روشن بکنه و بساط صبحانه‌اش رو اونجا فراهم بکنه.

خیلی از ما هم به فراخور زمانی که داریم به سفر، به طبیعت می‌ریم، ممکنه نیاز داشته باشیم برای خودمان مثلا یک چای زغالی آماده بکنیم یا بخواهیم غذایی برای خودمون آماده بکنیم این فرایند و این روند به دردمون می‌خوره، البته فکر کنم آقای مهندس درویش خیلی بهتر از من بدونن که چکار می‌کنند برای اینکه به طبیعت آسیبی نرسه.
قربان سلام علیکم، صبح شما به خیر

آتش نیافروزیم حتی با چوب‌های موجود در طبیعت

محمد درویش میهمان برنامه: سلام بر شما جناب آقای رونقی و همه همکاران عزیز و سخت کوش‌تون و همه هموطنان عزیزی که صدا و تصویر ما رو دارند.
این نکته، نکته مهمیه! ما توصیه میکنیم تا جایی که امکان داره وقتی که در طبیعت می‌ریم با استفاده از مواد چوبی آتش نیافروزیم، حتی چوب‌های خشک محیط هم جمع نکنیم و آتش نزنیم.

مجری: چرا؟
محمد درویش: چون اون چوب های خشک به مرور می‌پوسه و مواد آلی خاک رو افزایش میده و حاصل‌خیزی خاک رو تأمین می‌کنه. خاک رو غنی می‌کنه و مهم‌تر از همه این‌که بسیاری از باکتری‌های مفید تو دل همین پوسیدگی‌ها هستند که رشد می‌کنند.
نکته دوم اینه که وقتی شما آتش روشن می‌کنید یک محیطی از سطح خاک رو گرم می‌کنید و این گرمای شدید باعث می‌شه بسیاری از ریزوبیوم‌ها و باکتری‌های مفیدی که مسئول حاصلخیزی خاک هستند از بین برن و نابود بشن.

پس بنابراین اولین اولویت اینه که آتش روشن نکنیم، از کپسول‌های گازی سفری استفاده کنیم، اگه می‌خواهیم آبی رو به جوش بیاریم یا غذایی رو پخت و پز بکنیم، از کپسول‌های سفری که قابل شارژ شدن هم هست استفاده بکنیم.

آتش‌دان و زغال

ولی اگه، دیگه هیچ راهی نبود و شما مجبور شدید این کار رو بکنید، ظروفی هست به نام آتشدان، در فروشگاه‌هایی که ابزار طبیعت می‌فروشن این رو هم می‌فروشن، در اون ظروف زغال بریزید که با سطح خاک فاصله داشته باشه و آنوقت پخت و پزتون رو انجام بدید بعدش هم مطمئن باشید که آتش خاموش شده.

مجری: درود بر شما. پس این هم نکته ای که اگه بخواهید لحاظ بکنید، اگه بخواهید حواستون باشه این شکلی حواستون باشه. کلی حامد توسلی خودش دغدغه داره، خودش میگه توی طبیعت به جز رد پا چیزی جا نذارید، و مطمئنم که خودش هم رعایت میکنه.

پیاده سازی متن از ویدئو: مرضیه امیری

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن