سبک زندگی سبز

راهکارهای فردی برای جلوگیری از گرمایش زمین

کاهش میزان ردپای کربن

مجله گیچ gich.ir سیده‌زینب‌مهدویان: علاوه بر تعدیل سهم‌تان در انتشار کربن، می‌توانید به طور مستقیم اقداماتی در جهت کاهش ردپای کربن خود انجام دهید. روش‌های بسیاری وجود دارد که بتوان سبک زندگی با ردپای کربن کمتری داشت و هر کدام از آن‌ها تأثیر چشم‌گیری در حل معضل تغییرات اقلیمی و جلوگیری از گرمایش زمین دارد.

رویکرد شخصی شما در تعدیل و کاهش ردپای کربن

در این مقاله چند توصیه کاربردی ارائه می‌دهیم تا دست به کار شوید. با اعمال تغییرات ناگهانی، خودتان را تحت فشار قرار ندهید. بهتر است به این فرایند مانند این قضیه نگاه کنید که در حال  رعایت یک رژیم غذایی سالم به جای رژیم‌های ضربتی هستید. بنابراین هرهفته یا هر ماه یک کار جدید انجام داده و ببینید که ردپای کربن شما در طول این مدت چطور کاهش پیدا می‌کند.

راهکارهای جلوگیری از گرمایش زمین در خانه

مجله گیچ gich.ir سیده‌زینب‌مهدویان: به ایده‌هایی که در ادامه راجع به چگونگی کاهش ردپای کربن مطرح شده نگاهی بیندازید. فراموش نکنید که حتی کمال‌گراترین فعالان محیط زیست هم ردپای کربن دارند، بنابراین می‌توانید با استفاده از نکات ارائه شده به تعدیل کارهایی بپردازید که نمی‌توانید آن‌ها را کاهش دهید.

مدیریت و حفظ دمای هوای خانه

۱٫ وجود جریان هوا بین داخل و خارج از خانه به هر اندازه‌ای باعث اتلاف گرما شده و انرژی زیادی را هدر می‌دهد. یک راه حل سریع و نسبتاً ارزان این است که بین درزهای در و پنجره‌ها درزبند قرار دهید تا هوا از آن قسمت‌ها وارد یا خارج نشود.

۲٫ سوراخ‌های کلید روی در نیز باعث اتلاف گرما می‌شوند و بهتر است پوشانده شوند. پارکت‌ها و قرنیزها نیز موجب ورود هوای خنک می‌شوند؛ شما می‌توانید این درزها را با روزنامه، نوارهای باریک چوبی و یا درزگیر بپوشانید.

۳٫ به پشت رادیاتورها ورق‌های آمینیوم یا پنل بازتابنده بچسبانید. این کار باعث انعکاس گرما به داخل اتاق شده و از جذب گرما به درون دیوار جلوگیری می‌کند.

۴٫ در شب‌های زمستان پرده‌ها را کامل بکشید تا از خروج گرما جلوگیری شود.

۵٫ حتماً سقف منزلتان را به طور کامل عایق کنید. این یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است و در مدتی کوتاه هزینه‌ای که صرف عایق‌کاری کرده‌اید به شما باز می‌گردد. (از طریق صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی)
دیوارهای دوجداره‌ منزلتان را حتماً عایق کنید.

۶٫ اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید، که هیچ فاصله‌ای بین دیوارها وجود ندارد از فرد متخصصی بخواهید تا درون دیوارهای خارجی ساختمان را تخته‌های پلاستر قرار دهد، وی همچنین می‌تواند روی دیوارها را با لایه‌های عایق بپوشاند.

۷٫ شما می‌توانید از طریق نصب پنجره‌های دوجداره خروج گرما را تا ۵۰% کاهش داده و هزینه‌ی قبوضتان را نیز به حد چشمگیری کاهش دهید. از نصب صحیح این پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید زیرا وجود شکاف در اطراف پنجره موجب خروج گرما می‌شود.

۸٫ ترموستات را روی دمای کمتر از ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد تنظیم کنید و یک پولیور اضافه بپوشید.

کاهش دمای داخل خانه و انتخاب لباس گرم باعث کاهش مصرف انرژی و تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

کنترل و مدیریت مصرف برق در خانه

۱٫از منابع برق تجدیدپذیر استفاده کنید.

۲٫ لوازم خانگی ای خریداری کنید که دارای برچسب انرژی با رده‌ی A باشند.

۳٫ هرگاه لامپ‌های قدیمی‌تان از کار افتادند به جای آن‌ها لامپ‌های کم‌مصرف خریداری کنید. عمر این لامپ‌ها تقریباً ۱۰ برابر لامپ‌های معمولی است. با استفاده از این لامپ‌ها می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. تنوع این لامپ‌ها نیز بسیار زیاد است.

۴٫ قرار دادن وسایل برقی در حالت انتظار موجب مصرف ۸۵% انرژی بیشتر نسبت به زمانی می‌شود که وسیله کاملاً روشن است. همه‌ی چیزهایی را که روی دیوار قرار دارند خاموش کنید – این کار زمان زیادی نمی‌برد.

۵٫ ماشین‌های خشک کن برقی مقدار عظیمی از انرژی را مصرف می‌کنند. اگر هوا خوب است لباس‌ها را در بیرون از منزل خشک کنید و حتی اگر هوا زیاد خوب نیست می‌توانید این کار را داخل منزل انجام دهید.

۶٫ برای استفاده از ماشین لباسشویی اجازه دهید تا مقدار لباس ها به اندازه‌ی حجم ماشین لباسشویی برسد. همچنین برای شستن لباس‌ها از دمای پایین استفاده کنید.

۷٫ اگر در باغچه از لامپ استفاده می‌کنید از نوع خورشیدی آن استفاده کنید تا در طول روز شارژ شده و به استفاده از برق نیازی نباشد.

۸٫ شارژر گوشی‌ را از پریز بکشید؛ چرا که شارژر حتی هنگامی که در حال شارژ گوشی نیست انرژی مصرف می‌کند.

کنترل و مدیریت مصرف آب در خانه

*اگر سیستم گرمایشی شما دارای مخزن است حتماً آن را با پوششی ضخیم عایق کنید. لازم به یادآوری نیست که این کار موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق کاهش خروج گرما می‌شود.

* اگر هنوز از آبگرمکن‌های دیواری (این نوع آبگرمکن به جای گرم کردن آب و ذخیره‌ی آن در مخرن، فقط در زمان لازم این کار را انجام می‌دهد) استفاده نمی‌کنید، حتماً برای تعویض آّبگرمکن اقدام کنید.

* شیر آبی که چکه می‌کند نه تنها آزاردهنده است بلکه اگر گرم باشد علاوه بر هزینه‌ی آب برایتان هزینه‌ی‌ مضاعف دارد. به خاطر داشته باشید که خود آب هم در مرحله‌ی فرآوری، دارای ردپای کربن است.

* همیشه از قابلمه‌هایی با سایز مناسب استفاده کرده و فقط مقداری آب را که به آن نیاز دارید بجوشانید.

* برای دم کردن چای فقط به اندازه‌ی نیاز آب بجوشانید.

* هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید.

* اگر مخزن سیفون توالت شما بیش از ۶ لیتر آب ذخیره می‌کند از ادوات کاهنده‌ی مصرف آب در داخل مخزن استفاده کنید.

* به جای استحمام کردن دوش بگیرید، کاری که موجب مصرف بسیار کمتر انرژی و آب می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که سردوش های پرفشار آب بیشتری مصرف می‌کند.

مدیریت مواد غذایی و محتویات یخچال

*محل قرارگیری یخچال در میزان مصرف انرژی تفاوت ایجاد می‌کند. حتماً یخچال را دور از نور مستقیم خورشید و همچنین دور از فر قرار دهید. قرار دادن یخچال کنار دیوار خارجی موجب خروج سریع گرمای تولید شده توسط یخچال می‌گردد. همچنین اطمینان حاصل کنید که دور تا دور یخچال چند اینچ فضا باشد تا هوا جریان یابد.

* یخ و برفک داخل یخچال و فریزر را به طور منظم ذوب کنید.

*دمای یخچال را به نسبت نیازتان تنظیم کنید. درب یخچال را به مدت طولانی باز نگه ندارید زیرا هرچه سرما بیشتر خارج شود یخچال سخت تر کار می‌کند. لاستیک درب یخچال را به طور منظم چک کنید؛ اگر آسیب دیده باشد باعث خروج سرما می‌شود.

*هرگز غذای گرم یا داغ را درون یخچال قرار ندهید چرا که در اینصورت برای خنک کردن غذا یخچال سخت تر کار می‌کند؛ همیشه ابتدا غذا را خنک کرده و سپس داخل یخچال قرار دهید.

* برای ذوب کردن غذاهای منجمد آن‌ها را داخل یخچال قرار دهید زیرا این کار به خنک شدن یخچال نیز کمک می‌کند.

*مواد غذایی ارگانیکی را خریداری کنید که به صورت محلی تولید می‌شوند.

*گوشت کمتری بخورید؛ تولید ۱ کالری گوشت در مقایسه با همین مقدار از سبزیجات نیاز به زمین و انرژیِ بسیار بیشتری دارد.

مدیریت سفر‌ها و انتخاب وسیله نقلیه

مجله گیچ gich.ir سیده‌زینب‌مهدویان: عموماً خودرو‌ها بسیار پر مصرف هستند و استفاده از قطار، اتوبوس یا دوچرخه برای کره‌ی زمین بسیار بهتر است. اگر نمی‌توانید بدون خودرو سر کنید تغییر عادات رانندگی شما می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند.

* شرایط جاده را از قبل پیش بینی کنید و به آرامی برانید. از شتاب ناگهانی و ترمز شدید اجتناب کنید؛ این کار موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش نرخ تصادفات می‌شود.

* سفرهایتان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که گرفتار ترافیک سنگین و تعمیرات جاده‌ای نشده و در راه گم نشوید.

* ماشین را در حالتی که هنوز گرم نشده راه بیندازید – در جا کار کردن ماشین به منظور گرم کردن آن باعث اتلاف سوخت و فرسودگی سریع موتور می‌شود.

* برخی از خودروهای جدید زمان تعویض دنده را اعلام می‌کنند. اگر از اتومبیل‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنید دور موتور را چک کنید – قبل از ۲۵۰۰ دور در دقیقه (در خودروهای بنزینی) و ۲۰۰۰ دور در دقیقه (در خودروهای دیزلی) ماشین را در دنده‌ی بالاتر قرار دهید.

* بهینه‌ترین سرعت بستگی به نوع خودرو دارد، اما معمولاً این میزان در حدود ۵/۸۸ تا ۵/۱۰۴ کیلومتر بر ساعت است. سرعت بیشتر مصرف انرژی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

* به طور منظم فشار لاستیک ماشین‌تان را چک کنید – لاستیک‌های کم‌باد خطرناک هستند و ممکن است مصرف سوخت را تا ۳% افرایش دهند.

* اگر در راهبندان گیر افتادید و این احتمال وجود دارد که بیش از یک یا دو دقیقه در آنجا توقف داشته باشید ماشین را خاموش کنید. خاموش کردن موتور باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

* به ندرت از کولر ماشین استفاده کنید زیرا تا حد قابل توجهی مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

* از سفرهای کوتاه اجتناب کنید – موتور سرد حدود دو برابر بیشتر سوخت مصرف می‌کند و مبدل کاتالیستی نیز تقریباً پس از حدود ۸ کیلومتر رانندگی اثربخش خواهد بود. در عوض پیاده‌روی کرده و یا با دوچرخه‌ مسیر را طی کنید.

* لوازم جانبی از قبیل باربندهای خودرو به طرز چشم گیری بر ایرودینامیک خودرو تأثیر داشته و مصرف سوخت را افزایش می‌دهند؛ بنابراین هرگاه به آن‌ها نیازی ندارید جدایشان کنید.

* هر چه بار ماشینتان سنگین‌تر باشد، سوخت بیشتری برای به حرکت در آوردن آن نیاز است. تا حد امکان در صندوق عقب وسایل سنگین قرار ندهید.

* اتومبیلتان را به طور منظم سرویس کنید تا کم مصرف بماند.

ملاحضات سفر با هواپیما

مجله gich.ir سیده‌زینب‌مهدویان: همه‌ی ما می‌دانیم که گاهی اوقات چاره‌ای جز سوار شدن به هواپیما نداریم اما بهترین گزینه برای کره‌ی زمین این است که هرگز از هواپیما استفاده نکنیم؛ زیرا گازهای گلخانه‌ایِ منتشر شده از هواپیما بیشترین میزان ردپای کربن به حساب می‌آید.

بسیاری از سفرهای کوتاه قابل جایگزین شدن با انواع دیگر وسایل حمل و نقل عمومی از جمله قطار یا اتوبوس است. اگر خیلی ماجراجو بوده و وقت هم دارید گزینه‌های زیادی برای سفرهای طولانی به جای سفر با هواپیما وجود دارد. وبسایت‌های بسیاری هستند که برای سفر به سراسر دنیا بدون هواپیما به شما پیشنهاداتی ارائه می‌دهند.

۱٫هرگاه مجبور به سفر با هواپیما هستید همیشه در نظر داشته باشید که در صورت امکان چند سفر را به طور همزمان انجام دهید.

۲٫ پروازهای مستقیم بهتر از پروازهای غیرمستقیم هستند زیرا هواپیما در شروع هر پرواز و فرود، میزان زیادی سوخت مصرف می‌کند.

کاهش ردپای کربن در محل کار

مجله گیچ gich.ir سیده‌زینب‌مهدویان: بیشتر کارهایی که در محل کار باید انجام داد همانند کارهایی است که در منزل باید مورد توجه قرار گیرند، اما اگر مخاطره‌جو هستید می‌توانید از مدیرتان انتقاد کرده و او را ترغیب کنید که او هم ردپای کربن خود را کاهش دهد.

۱٫ فقط لامپ‌هایی را روشن بگذارید که به آن‌ها نیاز دارید. لامپ اتاق‌های بدون استفاده را خاموش کنید. بهتر از آن این است که در ساختمان اداری تان occupancy sensors نصب کنید.

۲٫ صفحه‌ی رایانه‌ی خود را هنگام خروج از محل کار خاموش کنید.

۳٫ آِیا واقعاً به کپی‌ کردن نیازی دارید یا می‌توانید آن‌ها را در رایانه‌ی خود ذخیره کنید؟
قبل از چاپ کردن فکر کنید – اما اگر در هر صورت نیاز به چاپ کردن دارید، بر روی هر دو سمت برگه چاپ را انجام دهید – حتی می‌توانید چند صفحه را در یک برگه به چاپ برسانید.

۴٫ پنجره را باز کنید – اگر در محل کار پنجره دارید آن را باز کرده و با استفاده از آن هوشمندانه در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

۶٫ آیا می‌توانید هنگام سوار شدن به آسانسور همراه با چند نفر وارد آن شوید و به تنهایی از آن استفاده نکنید؟

۷٫ در صورت امکان می‌توانید گاهی کنفرانس‌های از راه دور را در منزل برگزار کرده و همان‌جا کارتان را انجام دهید.

مترجم مقاله: سیده زینب مهدویان
کنش‌گر محیط‌زیست و دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن