سبک زندگی سبزیادداشت روزیادداشت‌ها

دین از محیط زیست جدا نیست

دین‌داری با سبک زندگی سبز

 

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی:‌مناسبت‌های دینی و مذهبی فرصت خوبی است تا در مورد محیط‌زیست و طبیعت صحبت کنیم. سال گذشته یادداشتی با عنوان “منبر ضد رمضان محیط‌زیستی” در پایگاه خبری گلونی منتشر شد و امسال پیش از شروع ماه مبارک یادداشت “رمضان fبه سبک زندگی سبز” را همراه با هشتگ‌هایی (#رمضان_بدون_یکبارمصرف) که بعد به طور خودجوش در میان سمن‌ها و گرو‌های مختلف به یک کمپین یا پویش مبدل شد، در مجله گیچ منتشر کردیم.

و در بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان، یعنی امروز می‌خواهم بگویم که “دین از محیط‌زیست جدا نیست”؛ یعنی نمی‌شود که فردی مومن، مذهبی و متشرع باشد اما توجهی به اخلاق و اصول، سلامت و پایداری محیط‌زیست نداشته باشد. 

 

به نظر شما آیا آن افطاری، آن نذری یا آن خیراتی که عواقب‌اش آلودگی آب، خاک، هوا و زمین باشد درست است؟

شوربختانه امروزه در ماه محرم، رمضان و دیگر مناسبت‌های دینی و مذهبی یک‌بار مصرف‌های پلاستیکی و گیاهی همه‌کاره شده‌اند؛ وقتی می‌گوییم دین از محیط‌زیست جدا نیست، یعنی آن بانی خیر حساب صفر تا صد آثار و تبعات محیط‌زیستی خیرات و نذری خود را انجام دهد و آگاهانه و مسئولانه اقدام کند.

عمل خیر و ثواب فقط سیر کردن شکم عده‌ای از افراد نیست، (چه بسا در همین خیرات به واسطه استفاده از ظروف یک‌بار مصرف احتمال بیماری‌های گوارشی و سرطان در مردم بیشتر می‌شود) امروزه عمل خیر و ثواب خیرین با رعایت اخلاق و اصول محیط‌زیستی تکمیل و قطعی می‌شود.

بارها‌ بعد از مراسم‌های مختلف مذهبی و حتی طی سال‌های بعد در روستاهای مختلف کشور عزیزمان دیده‌ام که سفره‌های پلاستیکی و ظروف‌ یک‌بار مصرف پلاستیکی و گیاهی چطور دفع می‌شود و چگونه از قنات، مزرعه و رودخانه سر در می‌آورند؛ آیا این خیرات یک فرد مومن و مسلمان نیست که باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شود، آیا این عمل خیر باعث آلودگی آب، خاک و هوا نمی‌شود، آیا آثار زیان‌بار نذری این خیر تا سال‌های سال باعث آلودگی و مسمومیت زمین و نسل‌های آینده نمی‌شود.

به همین دلیل است که دین جدا از محیط‌زیست نیست و باید در تفکر و رفتار ضد محیط‌زیستی خود، به عنوان یک مسلمان تجدید نظر کرده و از سبک زندگی سبز پیروی کنیم.

پایان پیام

نه به ظروف یکبارمصرف گیاهی

#رمضان #محیط_زیستی #رمضان_بدون_پلاستیک #رمضان_بدون_یکبارمصرف #رمضان_بدون_اسراف #رمضان_بدون_پرخوری #رمضان_بدون_ظروف_گیاهی #نه_به_ظروف_گیاهی

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن