سبک زندگی سبز

فواید درخت

فایده‌‌ی درختان برای ما

 

۲۲. رونق کسب و کار
۲۱. افزایش ارزش املاک
۲۰. صنایع دستی
۱۹. پوششی بر آلودگی‌های دیداری و شنیداری

۱۸. تامین زیستگاه برای حیات وحش
۱۷. درختان مایه غرور مدنی
۱۶. اتحاد و انسجام بین گروه‌های مختلف
۱۵. معلم و همبازی هستند

۱۴. ایجاد فرصت‌های اقتصادی
۱۳. درختان علامت فصول هستند
۱۲. کاهش خشونت
۱۱. قدرت شفا بخش درخت

۱۰. تامین مواد غذایی و جان‌پناه حیات وحش
۹. درختان سپر در مقابل اشعه ماوراء بنفش
۸. جلوگیری از فرسایش خاک
۷. کمک به ذخیره و جلوگیری از آلودگی آب

۶. صرفه جویی در آب
۵. حفاظت از انرژی
۴. خنک شدن هوای شهری و خیابان‌ها
۳. تامین اکسیژن

۲. تمیز کردن هوا
۱. مبارزه با تغییرات اقلیمی

 

مجله سبک زندگی سبز، احسان میرزائی: درختان بزرگ شهری فیلترهایی طبیعی و بسیار عالی برای ذرات معلق در هوا و تامین کننده‌ی مواد غذایی مانند: میوه‌ها، آجیل و… هستند. مجاورت با درختان به کاهش فشار خون و استرس کمک کرده و با افزایش سطح انرژی سلامت جسمی و روانی را بهبود می‌بخشد. بنابراین افزایش فضای سبز شهری و کاشت درخت، برای ساکنان آینده شهرها ضروری است.

در طرف دیگر تهدیدهای مختلفی جنگل‌های کشور را با خطر نابودی مواجه ساخته: چرای بی‌رویه دام و برداشت غیر مسئولانه از جنگل‌ها، قاچاق چوب و اجرای پروژه‌های بدون ارزیابی محیط‌زیستی، ساخت جاده و تلکابین تنها بخشی از فعالیت‌های ویرانگر ما است.

زمانه اقتضا می‌کند که با نگاهی مسئولانه و علمی-پژوهشی به فریاد فضای سبز شهری (درختان و درختچه‌های بومی ایران) و به داد جنگل‌ها برسیم و نسبت به تخریب جنگل‌های زاگرس و البرز حساس باشیم.

 

۱. مبارزه با تغییرات اقلیمی

درختان در حالی که CO2 جذب و ذخیره می‌کنند اکسیژن را هم آزاد می‌کنند؛ میزان جذب CO2 درختان بالغ در محدوده‌ای به وسعت یک جریب طی یک سال، معادل ۲۶۰۰۰ مایل رانندگی شما است.

 

۲. تمیز کردن هوا

درختان با جذب و به دام انداختن بو و گازهای آلاینده (اکسیدهای نیتروژن، آمونیاک، دی اکسید گوگرد و ازن) و ذرات هوا بر روی برگ و پوست خود  هوا را فیلتر و تمیز می‌کنند.

 

۳. تامین اکسیژن

یک جریب از درختان بالغ طی یک سال توانایی تولید اکسیژن کافی برای ۱۸ نفر را دارند.

 

۴. خنک شدن هوای شهری و خیابان‌ها

میانگین دما در لس‌آنجلس طی ۵۰ سال گذشته ۶درجه فارنهایت افزایش یافته است و دلیل آن کاهش پوشش درخت‌ها و افزایش تعداد جاده‌ها و ساختمان است.

درختان به طور متوسط تا ۱۰ درجه فارنهایت در خنک شدن هوای شهرهای بزرگ تاثیر گذار هستند. سایه درختان روی خانه و خیابان‌های ما، باعث از بین رفتن “جزایر گرما” و انتشار بخار آب از طریق برگ‌ها در هوا می‌شود.

 

۵. حفاظت از انرژی

وجود سه درخت در موقعیت مناسب اطراف خانه، نیاز یک خانواده را در تابستان تا ۵۰درصد به تهویه مطبوع کاهش می‌دهد.

با کاهش تقاضای انرژی برای خنک کننده خانه‌ها، انتشار دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه‌ای از نیروگاه‌ها و دستگاه‌های برودتی کاهش می‌یابد.

 

۶. صرفه جویی در آب

سایه درختان تبخیر آب از زمین و چمن را کاهش می‌دهد؛ اکثر درختان تازه کاشته شده نیاز به پانزده گالن آب در هفته دارند و از طرف دیگر باعث افزایش رطوبت هوا و همینطور انتقال آب باران به سفره‌های آب زیر زمینی می‌شود.

 

۷. کمک به ذخیره و جلوگیری از آلودگی آب

درختان میزان روان‌آب‌ها را کاهش داده و از سیلاب جلوگیری می‌کنند و با کاستن شدت بارش باران به آب اجازه می‌دهد در جریانی آرام به پایین تنه و زمین منتقل شود.

لاشبرگ، درختان مانند یک اسفنج است که آب را به طور طبیعی فیلتر می‌کند و انتقال آلاینده‌ها به رودها و اقیانوس جلوگیری می‌کند.

 

۸. جلوگیری از فرسایش خاک

درختان در دامنه کوه، تپه و دره‌ها از شدت جریان روان‌آب کم کرده و با انتقال بخشی از آب به سطوح زیر زمین از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. ریشه‌درختان خاک را در محل خود تثبیت می‌کند.

 

۹. درختان سپر در مقابل اشعه ماوراء بنفش

سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده است. درختان در حدود ۵۰ درصد از آثار اشعه UV-B را کاهش می‌دهند، در نتیجه برای محافظت از کودکان در فضای آزاد، دانشگاه مدرسه و زمین بازی بسیار موثر است.

 

۱۰. تامین مواد غذایی و جان‌پناه حیات وحش

یک درخت سیب می تواند تقریبا ۱۵ تا ۲۰ بوشل (واحد اندازه‌گیری توافقی، نوعی سبد بزرگ مخصوص حمل میوه که حجمی معادل ۸ گالن ۳۶ لیتری دارد) میوه در سال تولید کند و از طرف دیگر درختان غذا و پناهگاه پرندگان و حیات وحش را نیز تامین می‌کنند.

 

۱۱. قدرت شفا بخش درخت

مطالعات نشان داده روند بهبود بیمارانی که پشت پنجره اتاق‌شان درخت است سریع‌تر شده و بعدها با عوارض کمتری مواجه هستند. کودکان مبتلا به بیش فعالی – ADHD زمانی که در طبیعت هستند علائم کمتری از خود نشان می‌دهند.

قرار گرفتن در معرض درختان و طبیعت باعث افزایش قدرت ایمنی بدن و کاهش خستگی ذهنی می‌شود.

 

۱۲. کاهش خشونت

محوطه‌هایی که درخت در طراحی فضای سبز آن ایفای نقش می‌کند میزان جرم و خشونت در داخل و خارج از خانه نسبت به وجود دیگر گیاهان کمتر است. محوطه سازی با درختان باعث کاهش میزان ترس می‌شود.

 

۱۳. درختان علامت فصول هستند

زمستان، بهار، تابستان یا پاییز؟ نشانه شروع و پایان فصل در درختان است.

 

۱۴. ایجاد فرصت‌های اقتصادی

محصول باغات در جامعه عرضه شده و با فروش آن عده‌ای کسب درآمد می‌کنند. فرصت های کسب و کار کوچک در مدیریت زباله های سبز و محوطه سازی بوجود می آیند که شهرستانها ارزش مالچ و کیفیت آب صرفه جویی آن است.

آموزش حرفه ای برای جوانان علاقه مند در مشاغل سبز یک راه عالی برای توسعه فرصت های اقتصادی از درختان است.

 

۱۵. معلم و همبازی هستند

درختان الهام بخش و پرورش دهنده خلاقیت کودکان و بزرگ‌سالان هستند، رویا‌هایی که در خانه‌های درختی شکل گرفت و…

 

۱۶. اتحاد و انسجام بین گروه‌های مختلف

درختکاری در محله‌ها فرصتی برای مشارکت جامعه و توانمندسازی است که باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود. مسئولیت‌پذیری و مراقبت از نهال به موضوع مشترکی بین افراد بدل می‌شود.

 

۱۷. درختان مایه غرور مدنی

درختان به عنوان نشانه می‌توانند به یک محله هویتی جدید بدهند و باعث انگیزش غرور مدنی افراد شوند.

 

۱۸. تامین زیستگاه برای حیات وحش

چنار و بلوط در میان بسیاری از گونه‌های شهری است که خانه‌هایی بسیار عالی برای پرندگان، زنبورها، اپوسوم و سنجاب‌ها به شمار می‌روند.

 

۱۹. پوششی بر آلودگی‌های دیداری و شنیداری

درختان می توانند دیوارهای بتنی و یا پارکینگ، و جلوه‌های ناخوشایند را بپوشانند. آن‌ها صدا خفه کن خیابان‌ها و بزرگراه هستند و با ایجاد یک پوشش سبز تسکین دهنده چشم می‌باشند.

درختان در جذب گرد و غبار، جلوگیری از بادهای تند و کاهش تابش خیره کننده آفتاب تاثیر گذار هستند.

 

۲۰. صنایع دستی

در برخی مناطق افراد با چوب درختان صنابع دستی می‌سازند و یا از درختان کد گذاری شده هیزم و زغال تهیه می‌کنند.

 

۲۱. افزایش ارزش املاک

زیبایی یک خانه، خیابان یا محله با وجود درختان بیشتر می‌شود و این ارزش املاک را افزایش می‌دهد.

 

۲۲. رونق کسب و کار

مطالعات نشان می‌دهد که محوطه سازی یک منطقه تجاری با درختان، باعث بهبود جریان کسب و کار می‌شود.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن