جامعه سبزسبک زندگی سبزویژگی‌های کنشگر محیط‌زیست

ویژگی‌های کنش‌گر محیط‌زیست

چطور می‌توانم کنشگر محیط‌زیست باشم؟

مجله گیچ gich.ir احسان میرزائی: کنش‌گری یا فعالیت در قالب جامعه مدنی حوزه‌های مختلفی از امورات انسانی را دربر می‌گیرد که در ویژگی‌‌ها تشابه دارند و نزدیک به هم هستند.

فردی که در مشارکت‌های اجتماعی پویا، خلاق و پیش‌قدم است، یا نیازهای اولیه خود را در زندگی برای همیشه تامین کرده و یا بخشی از آن را نادیده گرفته است، نگاه وی به جهان هستی متفاوت بوده و شاید بتوان گفت مادیات برای او به اندازه افراد عادی مسئله نیست و دغدغه بیشتر او مسائلی است که بسیاری از مردم به آن توجه ندارند، مانند گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی…

اصل نخست عشق ورزیدن

عشق ورزیدن به خالق هستی و به تمام انسان‌ها و موجوداتی که روی سیاره زمین زندگی می‌کنند، این کار سختی برای یک کنش‌گر نیست. فعالان جامعه مدنی در نا‌ملایمات اجتماعی و طبیعی نقشی تاثیرگذار دارند و معمولا از اولین نفراتی هستند که دست به کار می‌شوند.

برای آن‌که فردی بتواند در جامعه خود جایگاهی را به عنوان کنش‌گر محیط‌زیست داشته باشد، ناگزیر از گذراندن مراحلی همچو سیر و سلوک عرفا است. رسیدن به جایگاهی که منافع جمع را بر منافع خود ترجیح داده و تغییر را از خود آغاز کند و آنچه را به زبان گفته‌ و تبلیغ کرده‌ را پیشتر‌ در رفتار خود نشان دهد.

شاید راه‌های زیادی برای رسیدن به این مرحله وجود داشته باشد، اما در این یادداشت چند مرحله یا ویژگی از دیدگاه نگارنده را می‌خوانید.

ویژگی‌های کنش‌گر محیط زیست:

۱. تغییر فردی؛

کنش‌گر محیط‌زیست، قبل از هر اقدام اجتماعی برای تغییر تفکر، رفتار و عادات خود تلاش می‌کند؛

این یعنی تغییر فردی؛ او همواره تلاش می‌کند تا سبک زندگی سبز و تفکر سبز را در خود و خانواده‌اش پرورش دهد و در راستای حفظ پایداری، توازن و تعادل میان نیازهای اولیه‌ی خود و خانواده‌اش با محیط‌زیست و طبیعت به ظریف‌ترین نکات توجه می‌کند.

۲. نه به یک‌بار مصرف و پلاستیک

نیاز انسان به خوراک باعث شده لوازم گوناگونی با تنوع جنسی متفاوت برای خوردن غذا و نوشیدن آشامیدنی‌ها تولید شود، که ظروف یک‌بار مصرف و نی از آن جمله است. تولید، استفاده و رها سازی ظروف یک‌بار مصرف خطر بسیار زیادی برای سیاره زمین دارد.

لذا یک کنش‌گر محیط‌زیست همواره تلاش می‌کند از ظروف دائمی استفاده کند، برای نمونه معمولا لیوان غیر یک‌بار مصرف (استیل، شیشه‌ای و…) همراهش است.

۳. نه به اسراف و دور ریز غذا

تنوع طلبی انسان برای چشیدن طعم‌ها و مزه‌های گوناگون و وفور نعمت باعث شده گزینه‌های زیادی در فهرست غذایی ما باشد، اما یک کنش‌گر محیط‌زیست به اندازه‌ای غذا در بشقاب خود می‌کشد که سیر شود و همواره نگران اسراف غذا، نان و آب است.

طبق آمار ۱ شهریور ۱۳۹۵ معاون بهداشت وزیر بهداشت ۳۰٪ مردم ایران گرسنه‌اند و نان برای خوردن ندارند.  یک کنش‌گر تا حد ممکن از خوردن فست فود‌ها و خوراکی‌هایی که مواد نگهدارنده و رنگ غیر طبیعی دارد خودداری می‌کند.

کنش‌گر محیط‌زیست همیشه نگران دور ریز غذای سالم است چرا که به گزارش فائو سالانه در ایران ۳۵ میلیون تن غذا، میوه و سبزیجات سالم روانه‌ی سطل زباله می‌شود؛ در حالی که این مقدار غذا ۱۵میلیون نفر را از گرسنگی نجات می‌دهد. (فائو-۱۱خرداد۱۳۹۵)

۴. اخلاق محوری

در جامعه: در بحث‌ها و گفتمان‌ها به نظر مخالف احترام می‌گذارد، دیدگاه خود را بدون توهین و واژگان تند و برخواسته از تعصبات قومی و سیاسی، فرقه‌ای و نژادی، زبانی و انواع پان‌ها بیان می‌کند؛ یک کنشگر به آداب و رسوم، عقاید و خرده‌فرهنگ‌های جوامع محلی احترام می‌گذارد.

در طبیعت: روی زمین آتش روشن نمی‌کند (مگر در شرایط بحرانی آتشی کنترل شده‌ای که تمام جوانب آن را محاسبه کرده باشد، تا کمترین آسیب به طبیعت وارد شود و حتما آن را آخر سر به طور کامل خاموش می‌کند) و روی سبزه‌ها و جوانه گیاهان پا نمی‌گذارد و از سر و کول آثار طبیعی بالا نمی‌رود و او همواره مراقب میراث طبیعی است.

در طبیعت هیچ اثری به جا نمی‌گذارد جز رد پا، هیچ چیزی نمی‌کشد جز وقت، هیچ چیزی بر نمی‌دارد جز عکس و از شنیدن صدای جانداران لذت می‌برد.

به اندازه‌ی نیاز خود از منابع طبیعی برداشت می‌کند و اگر ناچار (یعنی هیچ راه دیگری باقی نمانده بود) به قطع درختی شد ضمن اطلاع از ارزش اکولوژیک و فواید آن درخت چندین درخت از همان گونه‌در همان محل می‌کارد و مسئولیت نگه‌داری آن را به عهده می‌گیرد.

اگر مجبور به انحراف جریان آب چشمه‌ای شد بداند که در پایین دست چشمه گیاهان و موجوداتی هستند که حیات‌شان به آن چشمه وابسته است، پس برداشت خود از آب آن چشمه را مدیریت می‌کند و به حق طبیعی زیست‌مندان احترام می‌گذارد.

۵. احترام و التزام به حقوق 

حقوق کودکان: مخصوصا در برنامه‌های محیط‌‌زیستی رعایت حقوق کودکان ضرورت دارد.

حقوق حیوانات: شاید حق و حقوق واژگانی باشند که انسان‌ها برای پیشبرد اهداف و نظم بخشیدن به جوامع خود خلق کرده باشند و برخی بگویند در میان حیات وحش حقوقی نمی‌توان متصور شد؛ بله حیات وحش طبق غریزه‌ زندگی می‌کنند و حتی سلسله مراتب اجتماعی که در برخی از آن‌ها دیده می‌شود طبق غریزه است.

اما از آن‌جا که آدمی‌زاد گستاخانه از هر طرف وارد زیستگاه حیات وحش شده و زندگی طبیعی آن‌ها را با خطر جدی روبرو کرده، حامیان حیوانات تلاش کرده‌اند تا از جانب جوامع بشری حقوقی برای زیست آزدانه و طبیعی حیات وحش قائل شوند.

حقوق حیوانات اشاره به قوانین محدود کننده‌ای دارد که از پیشروی بیشتر افراد حقیقی و حقوقی سودجو در زیستگاه حیات وحش جلوگیری می‌کند.

۶. تفکر و تامل در طبیعت

کنش‌گر محیط‌زیست می‌داند و ایمان دارد هیچ نظامی و هیچ سیستمی بهتر، پایدارتر، متوازن‌تر، متعادل‌تر و ماناتر از آنچه که خداوند طراحی و خلق کرده نیست.

بدون شک برج‌های شیک و معماری‌های فریبنده امروزی خیره کننده و وسوسه‌گر است؛ اما یک کنشگر محیط‌زیست هرگز فریب جادوی زیبای سرمایه‌داری، تجملات و مصرف‌گرایی را نمی‌خورد!‌ او می‌داند که سیمان، پولاد و گودبرداری های عمیق چه بلایی بر سر سیاره زمین می‌آورد.

(در حال حاضر گودبرداری‌های عمیق در تهران باعث خشک شدن سفره‌های آب زیر زمینی و قطع مسیر قنات‌ها می‌شود)

گاهی مهندسان طرحی عمرانی را اجرا می‌کنند، مانند سد گتوند! اما در ادامه بنا به دلایل مختلف باعث آسیب جدی و بزرگی به سیاره زمین می‌شوند و مجبور هستند چندین طرح دیگر را برای جبران طرح قبلی اجرا کنند و این نشانه بی خردی آنانی است که در دام اغواگری و طنازی مدرنیته، سرمایه داری و مهندسی جریان‌های طبیعی افتاده اند.

۷. اعتدال در رژیم غذایی

یک کنش‌گر ‌محیط‌زیست نه آنقدر می‌خورد که معده‌اش ورم کند و نه آنقدر کم می‌خورد که دچار ضعف شود.

او در رژیم غذایی خود اعتدال دارد، حتی برخی بنا به دلایل مختلف سبک گیاه خواری را پیش گرفته‌‌اند. حتما شما هم می‌دانی که بخش قابل توجهی از گاز متان منتشر شده در جو به خاطر فرایند گوارش گاوها است، پس وقتی تقاضای گوشت گاو در بازار کمتر باشد پرورش گاو کمتر و تولید گاز متان هم کمتر می‌شود، البته این تمام ماجرا نیست.

اما کشت گیاهان خوراکی هم چندان بدون آسیب نیست، انحراف مسیر رودها و چشمه‌ها، حفر چاه‌های عمیق و انتقال آب، تراشیدن جنگل‌ها و نفوذ سموم کشاورزی در خاک و آب هم باعث اختلال در چرخه‌های طبیعی و فراسایش خاک شده است که می‌توان گفت کشاورزی ناپایدار و بهره‌برداری بیش از توان زمین باعث گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی هم می‌شود.

پس یک کنش‌گر محیط‌زیست اعتدال یا میانه‌روی را سرلوحه‌ی خود قرار می‌دهد و روی حساب و کتاب می‌خورد، یعنی در خوراک خود به دنبال رد‌پای آب، کربن و… است و به فرایند تولید گندم، گوشت و… توجهی آکاهانه و مسئولانه دارد.

طی دوران خشک‌سالی کشور صدها روستا در استان‌های لرستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، سمنان و… با تانکر آب رسانی می‌شوند و حتی ساکنین برخی روستاها به دلیل خشک‌سالی و نبود آب مجبور به مهاجرت شده‌اند.

۸. نقش میانجی و تسهیلگر

کنش‌گر محیط‌زیست توجه خاصی به محیط‌شهری و طبیعی دارد، او همه چیز را با خط‌کش محیط‌زیستی می‌سنجد، نه با گنجایش جیب خود (که چقدر سود یا ضرر می‌کند).

او از بیان حقایقی که باعث تخریب و نابودی محیط‌زیست و طبیعت می‌شود ترسی ندارد، البته حقیقت آن نیست که هرجا رفتیم بگیم فلان دولت و فلان رئیس جمهور فلان و بهمان کرد (به نظر من این روش دور از اخلاق محیط‌زیستی است) بلکه حقیقت آن است که امروز به هر دلیل مسئله‌ای داریم که به معضلی تبدیل شده و برای حفظ پایداری و توازن، تعادل و سلامت محیط‌زیست و طبیعت باید آن را به روش‌های مسالمت‌آمیز و صلح‌جویانه حل کنیم.

کنش‌گر محیط‌زیست می‌داند محکوم کردن و کوبیدن دولت‌هایی که رفته‌اند دردی از محیط‌زیست دوا نمی‌کند. اگر همه آن‌ها را تیرباران کنیم معضل سد گتوند حل نمی‌شود، حل این مسئله گذشته از شعار و حرف نیاز به گفتمان، تدبر، تعقل و اقدام فوری دارد.

گاهی کنشگر‌باید نقش میانجی را بین دو گروه یا دو حوزه را بازی کند، او باید زبان دو طرف ماجرا را برای هم ترجمه کند تا اشتراکات و نگرانی‌های همسو برجسته و لکنت‌ها و سوءتفاهم‌ها حل شود. این رویه باید منصفانه، بدون قضاوت یا جانب‌داری باشد.

۹. همراهی کمتر با خانواده و فامیل!

کنش‌گر محیط‌زیست برای نجات زمین ساعت‌ها فکر و وقت خود را صرف طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه کرده و زحمت زیادی می‌کشد. او حتی در خواب به مسائل محیط‌زیستی فکر می‌کند و حاصل آن ایده‌های جدید و طرح‌هایی است که در قالب کمپین، طراحی دستگاه کمپوستر و… اجرا می‌شود.

به همین دلیل او در برنامه‌های خانوادگی‌اش (میهمانی، عروسی و…) کمرنگ‌تر بوده و نسبت به خانواده و فامیل خود مدیون است.

۱۰. بی جیره و مواجب

کنش‌گر ‌محیط‌زیست هیچ حقوق و امتیازی از کنشگری خود دریافت نمی‌کند و توقعی از هم‌وندان و هم‌وطنان خود ندارد. (البته کسب درآمد از طریق کنشگری نیاز به بررسی بیشتر دارد، چرا که اصلی ترین سرمایه یک نفر، یعنی عمر و سلامت او در این راه خرج می‌شود و آینده را نیز باید در نظر گرفت، کسب و کار سبز به شکل حقیقی مورد تایید است)

۱۱. مالکیت ایده و اندیشه

کنش‌گر‌ محیط‌زیست دارایی و فکر خود، زمان و سلامت خود را وقف حفاظت و پاسداری از سیاره زمین کرده است. پیرو بند ۱۰ او مالک کمپین و ایده‌های خود است و مدیریت و مسئولیت (موفقیت و شکست) صفر تا صد آن را بر عهده دارد.

کنش‌گر ایده‌پرداز و خلاق صاحب و مالک مادی و معنوی ایده خود است. هیچ نهاد دولتی و غیردولتی و هیچ فردی حق مصادره ایده و تفکر او را ندارد. شوربختانه دزدی ایده و مصادره به مطلوب در کشور ما به دلیل ضعف زیرساخت‌های جامعه مدنی و نبود حق مالکیت معنوی زیاد است.

البته باید بدانیم این مالکیت منیت تام نیست، بلکه به مسئولیت فرد ایده‌پرداز در مورد عواقب انتشار ایده‌اش هم اشاره می‌کند و او باید پاسخ‌گو باشد.

هر طرح و ایده‌ای که از یک کنشگر‌محیط زیست مطرح می‌شود بدون هیچ شک و تردیدی باید به‌نام او باشد، هرچند کنشگری برای رضای خدا یا برخواسته از صفات پاک و خالص انسانیِ یک کنشگر محیط زیست است، اما تجربه ثابت کرده که افراد سود‌جویی همواره در پی مصادره به مطلوب ایده، طرح‌ها و محتوای تولید شده هستند.

پس اگر قراره فرد نالایق و سود جویی از طرح محیط‌زیستی یک کنش‌گر محیط‌زیست بهره‌های مختلف ببرد، بهتر است آن طرح و ایده به نام‌‌‌ همان کنش‌گر باشد، نه افرادی که حتی یک دقیقه هم به محیط‌زیست فکر نکرده‌اند.

۱۲. تعامل ضمن استقلال

کنش‌گر ‌محیط‌زیست به عنوان یک عضو از جامعه مدنی ضمن حفظ استقلال خود و گروه‌اش، برای پیشبرد اهداف با ارگان‌های دولتی و نمایندگان مجلس رایزنی مسالمت‌آمیز کرده و در تعامل است. اما کنشگر‌محیط زیست باید مراقب باشد که حفظ استقلال و وجهه جامعه‌مدنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

امروز برخی دولتی‌ها تلاش می‌کنند کنش جامعه مدنی در عرصه محیط‌زیست را به نام خود تمام کنند و این خیانت به افکار عمومی است. دولتی‌ها هم باید به استقلال جامعه مدنی احترام بگذارند و بستر را برای فعالیت سازمان‌های مردم نهاد ایجاد کنند.

بهتر است کنش‌گران محیط‌زیست برخی سمن‌ها و افراد که برای کسب وجهه و منافع شخصی همواره چو شمعی گرد دولتی‌ها می‌چرخند را خیلی محترمانه پس از تذکر و هدایت از جلسات و برنامه‌های خود کنار بگذارند و در انزوا قرار دهند.

چرا که این افراد آفت جامعه مدنی هستند و رفتارشان تبعات منفی برای جامعه مدنی و محط‌‌زیست دارد.

۱۳. بی حد و مرز

کنش‌گر‌ محیط‌زیست هیچ مرز و محدوده‌ای را روی کره زمین برای خود فرض نکرده و محدودیت ذهنی ندارد چون محیط‌زیست هیچ حد و مرزی ندارد و بر اساس نظریه‌ی آشوب یا اثر پروانه‌ای هر تغییری در محیط‌زیست پیامد‌هایی حتی در دیگر نقاط زمین در پی دارد.

پس یک کنش‌گر همانقدر که کشتار حیوانات در ایران ناراحت می‌شود از کشتار سیسیل شیر باشکوه زیمباوه‌، کشتار سالیانه‌ی نهنگ‌ها در جزایر فارو، بیابانی شدن جلگه‌های عراق، سد سازی ترکیه و… هم ناراحت می‌شود.

۱۴. عملگرایی

کنش‌گر محیط‌زیست حرف و عملش یکی است. اگر تفکیک پسماند را تبلیغ می‌کند، باید خودش این کار را انجام داده باشد. اگر صرفه‌جویی آب را تبلیغ می‌کند، باید خودش این کار را انجام داده باشد. خلاصه آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.

۱۵. ترویج سبزگرایی

کنش‌گر‌ محیط‌زیست برای ترویج تفکر محیط‌زیستی و جلب توجه عمومی به معضلات محیط‌زیستی از خودش، دوستانش و سوژه‌های محیط‌زیستی عکس و فیلم تهیه کرده و منتشر می‌کند. این کار نه ریا است و نه منافاتی با کنش‌گری محیط زیست دارد، البته تا جایی که حقوق کودکان رعایت شود.

۱۶. بکارگیری توانمندی و مهارت

کنش‌گر‌ محیط‌زیست تلاش می‌کند رابطه‌ای معنا دار و تعاملی سازنده میان دانش خود و محیط زیست ایجاد کند. تحصیلات دانشگاهی، توان‌مندی‌های اجتماعی، تجارب و هر مهارتی می‌تواند جایی به درد محیط‌زیست بخورد.

۱۷. عقلانی و منطقی

کنش‌گر محیط‌زیست می‌داند که موازی‌کاری و رقابت فرسایشی باعث تحلیل قوا و از دست دادن موقعیت‌های خوب است. موازی‌کاری و رقابت فرسایشی میان سمن‌های محیط زیستی و کنش‌گران باعث تخریب هرچه بیشتر محیط زیست می‌شود.

بهتر است که یک کنش‌گر محیط زیست حرف حق و منطقی، طرح و ایده بهتر را به ایده و دیدگاه خود ترجیح دهد و از پیشنهاد‌های بهتر استقبال کند، چرا‌که هدف او نجات زمین است.

۱۸. همراه، همدل و همکار

کنش‌گران محیط‌زیست هرجا که هستند هوای یکدیگر را دارند، مراقب هم هستند. آن‌ها پیوندی فکری و ناگسستنی با یکدیگر دارند که در سرتاسر زمین گسترده شده است.

۱۹. ساده زیستی

کنش‌گر محیط‌زیست فردی منعطف و مهربان، آرام و صبور است. او بیشتر مایل است که به طبیعت برود، آرامش او با کمترین خرج و کمترین مصرف انرژی و تخریب در طبیعت تامین می‌شود.

۲۰. توانایی گفتن نه

کنشگر محیط‌زیست فردی مسئولیت‌پذیر، با وجدان و راست‌گو است. اگر به او مسئولیتی پیشنهاد شود که در توان‌اش نباشد قبول نمی‌کند، چون می‌داند کوتاهی در انجام کار باعث عقب افتادن از برنامه و دور شدن از اهداف گروه می‌شود.

۲۱. بدون گارد و منعطف

کنش‌گر محیط‌زیست خودش آینده‌نگر است یا آینده‌نگری دیگر کنشگران که دارای استدلال و منطق است را بعد از بررسی قبول کرده بر استدلال بی‌اساس خود پا فشاری نمی‌کند، چون بحث نجات سیاره زمین است نه مطرح شدن نام و…

مثلا با شرایط فعلی آب‌های زیر زمینی که بیش۸۰% آن مصرف شده و بارندگی کمی که در پاییز و زمستان سال گذشته داشتیم، برای فصل گرم چه شرایطی را می‌توان پیش‌بینی کرد؟

۲۲. هوشیار و ریز‌بین

کنش‌گر محیط‌زیست چشمانی تیزبین و گوش‌هایی شنوا دارد. او صبورانه طبیعت و جامعه را رصد می‌کند.

او با دیدن دست‌های پینه بسته و صورت‌های آفتاب سوخته پیرمردان و پیر زنان روستایی به رنج و مشقتی که در زندگی کشیده‌اند پی می‌برد.

کنش‌گر در‌میان صحبت پیرمردان و پیرزنان، دنبال رسیدن به پاسخ هزاران پرسشی است که همیشه ذهن‌اش را مشغول کرده است.

او از سبک زندگی ساده روستاییان الهام می‌گیرد و تلاش می‌کند از آن پیروی کرده و آن را در جامعه منتشر کند.

تفکر خلاق کنش‌گر محیط‌زیست می‌تواند منجر به کسب و کارهای جدید در روستا‌ها شود و علاوه بر ایجاد اشتغال برای ایشان، محیط‌زیست را از گزند برداشت‌های بی رویه، چرای دام‌ها و… توسط روستاییان نجات دهد.

۲۳. توانمند در رسانه

کنش‌گر محیط زیست با رسانه‌ها آشنایی دارد و از سواد رسانه‌ای خوبی برخوردار است؛ او شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی در فضای مجازی به خوبی بهره می‌برد. توانایی تهیه خبر و گزارش، عکاسی و ویرایش تصاویر با کیفیت مطلوب یکی از ابتدایی‌ترین توانایی‌های یک کنش‌گر محیط زیست است.

او تولید کننده محتوای مفید و آموزنده و آگاهی‌بخش است و بدون منت این محتوا را در اختیار دیگران قرار می‌دهد.

فرد کنش‌گر به حقوق معنوی آثار هم‌وندان خود اعتقاد دارد و محتوای تولیدی ایشان را با ذکر منبع و نام منتشر می‌کند و البته در دام شایعه و شایعه سازان نمی‌افتد.

۲۴. ردپای کربن کم

کنش‌گر محیط‌زیست به ردپای اکولوژیک خود حساس است. این مهم‌ که فعالیت‌های روزانه‌ی او باعث انتشار چه مقدرا کربن در جو شده، یا به طور مستقیم و غیر مستقیم چه مقدار آب مصرف کرده، یا به واسطه استفاده از برخی محصولات و خدمات چه مقدار خاک فرسایش یافته یا آب، خاک، انرژی و نیروی انسانی مصرف شده، برای او مهم است.

۲۵. دقت در انتخاب پوشاک

کنش‌گر محیط‌زیست در جنس و فرایند تولید پوشاک (شلوار، پیراهن، کاپشن، جوراب، کفش و…) خود حساس است. او تا زمانی که فرسودگی پوشاک برایش قطعی نشود، پوشاک جدیدی خریداری نمی‌کند و تا آن موقع از وصله زدن پوشاک خود ابایی ندارد. او در خرید پوشاک بیش از مد به الزام و نیاز حقیقی توجه دارد.

۲۶. بی زباله

کنش‌گر محیط‌زیست پسماند یا زباله کمی تولید می‌کند، بعد آن را تفکیک می‌کند، سپس از پسماندی که بتواند باز به شکل دیگری استفاده می‌کند (باز استفاده یا استفاده دوباره)، از پسماند تر خانه‌ی خود کمپوست تولید می‌کند، مابقی پسماند خشک را به مراکز بازیافت تحویل می‌دهد.

۲۷. خرید سبز

کنش‌گر محیط‌زیست خرید شخصی، روزانه یا هفتگی خانه خود را آگاهانه و مسئولانه انجام می‌دهد. او از کیسه‌های پارچه‌ای یا ساک خرید استفاده می‌کند.

البته خرید او همواره متناسب با نیازش است، یعنی آنقدر میوه خریداری می‌کند که بداند مصرف می‌کند و احتمال گندیدگی و خراب شدن میوه را در یخچال به صفر می‌رساند.

البته اگر کیسه‌ای پلاستیکی به دست کنش‌گر رسید به دفعات از آن استفاده می‌کند و به راحتی از خیر آن نمی‌گذرد.

گاهی خرید برخی اقلام و محصولات را می‌توان به صورت فله‌ای انجام داد که این کار از جنبه‌های مختلف مفید است. تردد برای خرید این اقلام کمتر می‌شود، بسته‌بندی‌های پلاستیکی کمتری در خانه تولید می‌شود، خرید فله‌ای ارزان‌تر تمام می‌شود.

۲۸. توجه به ردپای محیط‌زیستی محصولات، کالا و خدمات

فرایند تولید محصولات و فرایند ارائه خدمات مختلف برای کنش‌گر محیط زیست مهم است. این‌ مهم که یک محصول یا کالا کجا و چطور تولید شده است، آیا فرایند تولید آن بر محیط‌زیست تاثیر منفی داشته‌است یا نه و…

قطعا یک کنشگر محیط‌زیست دارای ویژگی‌های زیادی است، اما شاید رعایت همین موارد به علاقمندانی که قصد دارند کنشی جدی‌ و مستمر در عرصه محیط زیست داشته باشند کمک کند.

 

پایان پیام

احسان میرزائی

ویرایش اول: سه‌شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶

ویرایش دوم: شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

سردبیر

کنش‌گر محیط‌زیست حامی حقوق کودکان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه تسهیلگر ارتباط کودک با طبیعت مشاور فرهنگی محیط‌زیستی سمن‌های محیط‌زیستی ایده‌پرداز چندین کمپین فرهنگی-محیط‌زیستی مانند کمپین سبزی نوروز، کمپین ایران پاک و... مستقل از هر گروه، جناح، جریان و سازمان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی *مروج سبک زندگی سبز و موسس اولین مجله فارسی زبان اینترنتی در همین حوزه

نوشته های مشابه

۷ دیدگاه

  1. سلام مطالبتون عالی بود. کنشگر محیط زیست در طبیعت زباله نمیریزد زیرا میداند که برای برداشتن زباله قامت انسان دیگرى خم خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن